3M™ Perfect-It™ Jumbo Detailing Cloth 06018 - 6/6
Removes oily or filmy residue including waxes, polishes, glazes and fingerprints, and is ideal for paint, chrome, glass, dashboards, and more. 3Ms unique super-soft micro-texture will not scratch or streak delicate surfaces.
Special Price
$33.16
Regular Price
$39.02
| UPC | 50051131060185 |
|---|---|
| 3M ID | 7010332467 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Non scratching cloth, quickly and completely removes oily or filmy residues including waxes, polishes, glazes, and fingerprints. Ideal for paint, chrome, glass, dashboards, and more. 3Ms unique super soft micro texture will not scratch or streak delicate surfaces.
- Great for paint, chrome and glass, dashboards and more
- Non-linting
- Clear coat safe
- 12 in X 14.1 in
- Paint shop safe
- Yellow
| 3M ID | 7010332467 |
|---|---|
| Part number | 68047513 |
| Keywords | cleaning cloth, cleaning cloths, microfiber cloth, microfiber cloths, cloths for cleaning |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cloths & Wipes > Detailing Cloths |
| Color Family | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Perfect-It™ |
| Why Buy Statement | Removes oily or filmy residue including waxes, polishes, glazes and fingerprints |
| Country of Origin | Viet Nam |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 308.443 G |
| Base - Metric Height Dimension | 35.56 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 9.525 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 28.26 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6800004153509019 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6272151359159767 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 14.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 11.125984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.338 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 284.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 35.56 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 9.525 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 28.26 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2204.336298436376 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.088269011226974 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.76329081549586 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.13976377952756 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.2 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 36122.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2308.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1707.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.295 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 49.276 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.908 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 73716.6828664366 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 182.99910997180135 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 90.31897957190064 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.38582677165354 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.208 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 40.968 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.975 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


