3M™ Perfect-It® III Auto Detailing Cloth 06020, Blue, 6/6, 6 pack
Removes oily or filmy residue including waxes, polishes, glazes and fingerprints, and is ideal for paint, chrome, glass, dashboards, and more. 3M's unique super-soft micro-texture won't scratch or streak delicate surfaces.
Special Price
$24.32
Regular Price
$28.62
| UPC | 50051131060208 |
|---|---|
| 3M ID | 7100100898 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Non scratching cloth, quickly and completely removes oily or filmy residues including waxes, polishes, glazes, and fingerprints. Ideal for paint, chrome, glass, dashboards, and more. 3Ms unique super soft micro texture will not scratch or streak delicate surfaces.
- Great for paint, chrome and glass, dashboards and more
- Non-linting detailing cloth
- Clear coat safe
- Size: 12 in X 14.1 in
- Paint shop safe
- Detailing Cloth Color: Blue
| 3M ID | 7100100898 |
|---|---|
| Part number | 6020 |
| Keywords | cleaning cloth, cleaning cloths, microfiber cloth, microfiber cloths, cloths for cleaning |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cloths & Wipes > Detailing Cloths |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Perfect-It® |
| Why Buy Statement | Removes oily or filmy residue including waxes, polishes, glazes and fingerprints |
| Country of Origin | Viet Nam |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 12.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 4 |
| Base - Customary Width Dimension | 10.93700787 |
| Base - Metric Gross Weight | 256.279 G |
| Base - Metric Height Dimension | 31.75 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.16 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 27.78 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 546.8503692912898 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5649984809047824 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4620889015395034 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 10.937007874015748 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 8961.272 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 209.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 31.75 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.16 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 27.78 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1805.5766426493483 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.3492795083832645 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.7725334092370204 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.32992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.009842519685039 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 29588.1 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1972.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1257.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.238 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 49.276 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.885 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 69078.87831523694 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 178.57443236975084 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 83.17600227711061 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 35.826771653543304 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.132 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 37.728 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.91 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 180 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review


