3M™ Perfect-It™ Detailing Cloths - Yellow, 6 cloths per pack
Special Price
$24.32
Regular Price
$28.62
| UPC | 50051131060161 |
|---|---|
| 3M ID | 7100032033 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Non scratching cloth, quickly and completely removes oily or filmy residues including waxes, polishes, glazes, and fingerprints. Ideal for paint, chrome, glass, dashboards, and more. 3Ms unique super soft micro texture will not scratch or streak delicate surfaces.
- Great for paint, chrome and glass, dashboards and more
- Non-linting
- Clear coat safe
- 12 in X 14.1 in
- Paint shop safe
- Yellow
| 3M ID | 7100032033 |
|---|---|
| Part number | 2EXZ1 |
| Keywords | cleaning cloth, cleaning cloths, microfiber cloth, microfiber cloths, cloths for cleaning |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cloths & Wipes > Detailing Cloths |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Perfect-It™ |
| Why Buy Statement | Removes oily or filmy residue including waxes, polishes, glazes and fingerprints |
| Country of Origin | Viet Nam |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 11.31299213 |
| Base - Customary Length Dimension | 4 |
| Base - Customary Width Dimension | 9.850393701 |
| Base - Metric Gross Weight | 222.26 G |
| Base - Metric Height Dimension | 28.735 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.16 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 25.02 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 445.7497084285507 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.48999942393210894 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.07700085431331219 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 11.312992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.850393700787402 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 7304.529 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 34.927 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 28.735 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.16 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 25.02 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BAG |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1805.5767646968366 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.8160011377616425 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.46200512587987314 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.32992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.009842519685039 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 29588.102 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1730.909 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 209.562 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.238 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 49.276 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.885 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | BAG |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88972.61889011967 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 212.99961460991946 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 18.47914681633644 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.458 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 8.382 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.177 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BAG |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review


