3M™ Perfect-It™ Detailing Cloths 06017, YELLOW, 50 cloths per bag
Special Price
$184.55
Regular Price
$217.12
| UPC | 50051131060178 |
|---|---|
| 3M ID | 7100100889 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Non scratching cloth, quickly and completely removes oily or filmy residues including waxes, polishes, glazes, and fingerprints. Ideal for paint, chrome, glass, dashboards, and more. 3Ms unique super soft micro texture will not scratch or streak delicate surfaces.
- Great For Paint, Chrome And Glass, Dashboards And More
- Non-Linting Detailing Cloth
- Clear Coat Safe
- Size: 12 In X 14.1 In
- Paint Shop Safe
- Detailing Cloth Color: Yellow
| 3M ID | 7100100889 |
|---|---|
| Part number | 35597756 |
| Keywords | cleaning cloth, cleaning cloths, microfiber cloth, microfiber cloths, cloths for cleaning |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cloths & Wipes > Detailing Cloths |
| Color Family | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Perfect-It™ |
| Why Buy Statement | Removes oily or filmy residue including waxes, polishes, glazes and fingerprints |
| Country of Origin | Viet Nam |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 14 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.12519685 |
| Base - Customary Width Dimension | 12.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.746 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 35.56 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.318 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 31.75 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 21.90752413000889 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 3.8492710977479625 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 3.8492710977479625 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 14.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.1251968503937008 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 12.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.359 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.746 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 35.56 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.318 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 31.75 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 809.5654596821005 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.449827121210173 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.8492710977479625 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13266.401 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.472 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.746 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.43 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.195 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 32.067 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 69872.18698846847 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 394.62744931093084 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 242.50407915812164 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 36.22047244094488 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.145 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 109.998 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.92 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 63 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 63 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 63 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


