3M™ Perfect-It™ Cleaner Clay, 38070, 200 g, 1 bar per bottle, 6 bottles per case
| UPC | 00051131380707 |
|---|---|
| 3M ID | 7100105087 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Not easily washed off and invisible to the naked eye, particulate debris like rail dust, brake dust and industrial fallout will bond to automotive paint, and distort the reflective quality of the surface, dull its gloss and may eventually cause oxidation. 3M™ Perfect-It™ Cleaner Clay removes these difficult contaminants better than washing alone.
Microscopic debris penetrates a vehicle's clear coat every day, especially in areas especially prone to pollution. This debris can build up over time, and easily remain even after the vehicle has been washed. 3M™ Perfect-It™ Cleaner Clay easily removes road dirt, tree sap, pollution, paint overspray or road paint spatter – difficult to get off the surface by other means – to restore a "like new" surface.
3M Science. Applied to the Surface Details.Automotive paint does more than look good. It provides a barrier and protects the metal from the damage caused by weather, like corrosion and loss of gloss, environmental debris. 3M™ Perfect-It™ Cleaner Clay is preferred by collision repair technicians around the world. Engineers and technicians choose 3M products as the best solutions for their manufacturing and repair needs every day. 3M applies the "science of smooth" to help you build and maintain more perfect surfaces. Because details matter.
The 3M™ Perfect-It™ Brand: 3M's Highest-Quality Solution for Finishing Coated SurfacesThe Perfect-It brand represents a complete range of solutions designed for busy shops to achieve perfect defect-free finishes, every time, in as little time as possible. Perfect-It brand products have been developed according to a step-by-step system – there's no need to create your own processes to get the best finish. Premium product performance means shorter process times at every step. You use less material, and you have less material to clean up. In all, the Perfect-It brand products let you complete more jobs in the same amount of time. You get better throughput, the finest and most consistent finishes, and increased customer satisfaction with every job.
- Removes foreign particles embedded in automotive paint and clear coat that dulls its sparkle and compromises its protective barrier
- Use with 3M™ Perfect-It™ Clean and Shine water-based detailer
- Frequent use helps keep paint and clear coat free of contaminants
- Restores smooth as glass feel
- Effective on paint, glass and chrome
| 3M ID | 7100105087 |
|---|---|
| Part number | 38070 |
| Keywords | 38070 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Automotive Cleaners & Detailing |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Perfect-It™ |
| Country of Origin | Brazil |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 4.110984252 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.675 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.67480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 291.206 G |
| Base - Metric Height Dimension | 104.419 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 93.345 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 93.34 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 55.53160712620638 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6419993352180946 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4603252034420244 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.110984251968504 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.675 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.674803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.91 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 208.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 104.419 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 93.345 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 93.34 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 532.6356814130951 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.282038518416877 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.761951220652146 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.401574803149606 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8728.335 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1942.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1252.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 612.8850888739597 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 372.86341478803973 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 169.128 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 810 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 810 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 135 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |


