3M™ Perfect-It™ Back Up Pad, 05718, 7 in X 3/4 in X 5/8-11, 1 per case
| UPC | 00051131057180 |
|---|---|
| 3M ID | 7000021277 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Perfect-It™ Back-up Pad addresses the need for auto body shops to achieve professional-level results while boosting overall shop productivity. The back-up pad delivers on multiple counts including providing a quick-change advantage and producing exceptional finishes on today's automotive paints. The pad provides a secure, no-slip attachment, yet allows for easy removal of abrasive discs when necessary. Use this pad for producing professional quality finishes on gelcoat and paints.
Part of the 3M™ Perfect-It™ SystemThese back-up pads are all part of our 3M™ Perfect-It™ system, which delivers better overall finishes with deeper color and gloss. When used with compounding pads, it will help remove defects with greater thoroughness and less time. The backup pad provides cushioning support to help smooth and refine an automotive finish. That same support will help polish surfaces to a high gloss.
Enjoy the Ease and Speed of the Hookit Attachment SystemThis back-up pad uses the 3M™ Hookit™ attachment system for easy replacement of abrasive discs. Simply press on the abrasive disc to get a secure grip, and then peel it away for easy removal. Hookit™ is the perfect time-saving answer when you're switching between abrasive grits frequently. Best of all, you can remove and reattach an abrasive that still has a useful service life. Let's say you need to switch to a different grit but the abrasives on the disc you're currently using are not fully spent. Simply remove it and reattach later. Hookit™ ensures that you will get the same secure hold, which is an important advantage compared to pressure sensitive discs where the adhesive may be compromised by dust and air after the disc has been removed.
The 3M™ Perfect-It™ Brand: 3M's Highest-Quality Solution for Finishing Coated SurfacesThe Perfect-It brand represents a complete range of solutions designed for busy shops to achieve perfect defect-free finishes, every time, in as little time as possible. Perfect-It brand products have been developed according to a step-by-step system – there's no need to create your own processes to get the best finish. Premium product performance means shorter process times at every step. You use less material, and you have less material to clean up. In all, the Perfect-It brand products let you complete more jobs in the same amount of time. You get better throughput, the finest and most consistent finishes, and increased customer satisfaction with every job.
- Backup pad supports single-sided compounding or polishing pads
- Provides a firm attachment, yet allow for easy removal of abrasive disc
- Centers compounding or polishing pads with great accuracy
- Part of the 3M™ Perfect-It™ System
- 3M™ Hookit™ attachment system allows for simple disc changes
| 3M ID | 7000021277 |
|---|---|
| Part number | 5718 |
| Keywords | 5718 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Hook & Loop |
| Application | Buffing & Polishing, Paint Finishing & Detailing |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Perfect-It™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 222.26 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 84.59587391615729 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.48999942393210894 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.36349817789042616 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1386.278 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 164.88 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 84.59587391615729 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.48999942393210894 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.36349817789042616 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 1.4960629921259843 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.519685039370079 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.519685039370079 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1386.278 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 222.26 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 164.88 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.038 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.191 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.191 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79635.98604362563 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 440.92452436975515 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 250.81330181986968 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.37007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.305 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 113.767 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.0 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 690 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 690 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 690 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 23 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |


