3M™ Parts Cart 30132, 1/Case
The three-shelf 3M™ Parts Cart is a mobile storage rack designed for the collision repair industry. This convenient cart makes it easy to load, unload, and store parts with less risk of damage. One 3M™ Parts Cart can be designated to a specific job ensuring that all required parts for the repair are available where and when they are needed to optimize production efficiency.
Special Price
$565.82
Regular Price
$665.67
| UPC | 00051131301320 |
|---|---|
| 3M ID | 7100249198 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Parts Cart is a versatile accessory in many parts of your shop. The six-foot tall cart has three powder-coated shelves which can hold 125 pounds each. Shelves have a 1-inch lip to prevent parts from sliding off. The cart also includes six storage hooks for bulkier items like panels and hoses. Its four easy-rolling industrial casters make the 3M™ Parts Cart easy to move and their locking mechanism makes sure the cart stays where you put it. Use for receiving supply deliveries, parts storage, or to organize all the parts for a single job.
- This three-shelf rolling 3M™ Parts Cart helps maintain an organized and efficient workplace.
- The 3 wire shelves support up-to 125 lbs. each and have a 1-inch lip to prevent parts and supplies from falling off.
- The 3M™ Parts Cart includes 6 storage hooks for hanging panels and other parge items.
- Built with four locking casters that make the 3M™ Parts Cart easy to move and secure in place.
- Vertical design reduces clutter and optimizes usable production space.
| 3M ID | 7100249198 |
|---|---|
| Part number | 30132 |
| Keywords | 30132 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Workstations & Stands |
| Application | Bodywork Solution, Organization / Storing |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 34019.43 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 7289.957493300813 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 75.0000049604009 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 75.0000049604009 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 119.461 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 34019.43 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 7289.957493300813 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 80.38100376335696 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 75.0000049604009 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 45.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 27.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 119.461 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 36460.21 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 34019.43 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 114.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 68.58 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94708.85083502451 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 622.9998974630018 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 525.0000126765801 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.552 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 238.136 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 119.38 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 7 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 7 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 7 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |
Write Your Own Review


