3M™ Paper Sheet 346U, 40 D-weight, 9 in x 11 in, 50/Pac, 250 ea/Case
3M™ Paper Sheet 346U is constructed of aluminum oxide and comes in a range of grades and sizes to accommodate many different projects. The paper backing is durable for coarse sanding, yet flexible enough to be used on curved surfaces. Its cut-rate and durability make this an excellent choice for blending the joints of connecting pieces in wood- and metal-working.
Special Price
$1.79
Regular Price
$2.10
| UPC | 00051144021185 |
|---|---|
| 3M ID | 7000118259 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Aluminum oxide is a very hard mineral that maintains sharp points on the grains much longer than natural abrasives such as emery or garnet. The abrasive grains are adhered to the sandpaper with some space between them, known as open-coat construction, to minimize the buildup of dust on the surface of the paper, which would otherwise load the abrasive points. Loading often results from sanding soft materials and can clog the abrasive, shortening the usable life of the sandpaper sheet.
- Tough aluminum oxide abrasive cuts fast and performs well on many surfaces
- Load resistant open-coat feature enables longer use before replacement
- Strong, D-weight paper backing supports aggressive sanding
- Sheets are conformable to various workpieces and usable by either hand or machine
- Sheets come in a number of sizes to accommodate various applications
| 3M ID | 7000118259 |
|---|---|
| Part number | 2118 |
| Keywords | paper sheet, 346U |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | D Weight |
| Color Family | Yellow |
| Grit | P40 |
| Product Color | Gold |
| Product Number | 346U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | ST |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Customary Length Dimension | 11.0 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 9.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 51.076 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.279 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.228 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 5.649456180802125 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.11260330503354807 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.10494003680000173 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 92.578 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 47.6 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Inner - Billing Unit | SH |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 218.64856328137853 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 5.463054856941266 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 5.247001840000086 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.125984251968504 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 11.259842519685039 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 9.133858267716535 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3583.008 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 2.38 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 5.4 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 28.6 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 23.2 CM |
| Inner - Item Quantity | 50 |
| Inner - Total Unit Quantity | 50 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Inner - Item Unit | SHTS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1412.3713680498226 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 28.150826258387017 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 26.235009200000434 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.244094488188976 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23144.62 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.769 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.9 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 250 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 250 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84456.86182710947 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1382.2983838991825 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1259.2804416000208 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.384 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 571.2 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 12000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 12000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


