3M™ Paper Sheet 336U, 2 3/4 in x 17 1/2 in 100 C-weight, 200/Carton, 2000 ea/Case
| UPC | 00051144021345 |
|---|---|
| 3M ID | 7000118228 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Paper 336U is available in grades of 100, 120 and 150. A resin bonding helps to resist heat and the C-weight paper backing is tear resistant yet can be easily cut to fit any work piece or hand tool for the task at hand. Aluminum oxide is the mineral of choice for a wide variety of applications on many substrates. It is a long-lived, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, keeping it sharper longer than many other abrasives. This sheet features an open coat aluminum oxide mineral to help reduce loading and deliver longer service life.
When an Open Coat is Highly DesirableAbrasives cut better and last longer when dust isn't clogging the cutting surface of the abrasives. Open coat construction means the abrasive grains are less densely spaced on the backing, allowing sawdust to be evacuated and keeping cutting mineral free. This allows the sheet to continue cutting even when sanding soft metals and surfaces that would, otherwise, clog the grain and hinder sanding ability.
Recommended ApplicationsThis sheet is well suited for prepping metal prior to paint and sanding soft metals like aluminum, brass, bronze and copper in hand sanding applications.
- General purpose sheets ideal for hand or machine sanding soft metal and woods
- Durable, resin bonded C-weight paper backing resists tearing in hands-on applications
- Aluminum Oxide abrasive cuts fast and provides a consistent, fine finish
- Open coat resists loading on soft materials
| 3M ID | 7000118228 |
|---|---|
| Part number | 2134 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Finishing |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | C Weight |
| Color Family | Yellow |
| Grit | 100 |
| Product Color | Gold |
| Product Number | 336U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | ST |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Customary Height Dimension | 0.016929134 |
| Base - Customary Length Dimension | 17.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.374015748 |
| Base - Metric Gross Weight | 9.1 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.043 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 44.45 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.03 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.7032986506917895 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.02006206585882386 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.02006206585882386 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.016929133858267716 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 17.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 2.374015748031496 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 11.525 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 9.1 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.043 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 44.45 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 6.03 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Inner - Billing Unit | SH |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 182.51054612345445 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 4.784031089411844 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 4.012413171764772 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 3.5 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 17.75 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.937795275590551 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2990.812 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1.82 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 8.89 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 45.085 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 7.462 CM |
| Inner - Item Quantity | 200 |
| Inner - Total Unit Quantity | 200 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 200 |
| Inner - Item Unit | SHTS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2311.0399764106614 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 47.84912938460583 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 40.12413171764772 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.7 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 37871.16 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 21.704 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 18.2 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 46.736 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 39.878 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2000 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1463.869420907587 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1203.7239515294316 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 546.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 60000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 60000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |

