3M™ Paper Sheet 336U, 150 C-weight, 9 in x 11 in, 50/Pac, 1000 ea/Case
| UPC | 00068060662149 |
|---|---|
| 3M ID | 7100320294 |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Paper 336U is available in grades of 100, 120 and 150. A resin bonding helps to resist heat and the C-weight paper backing is tear resistant yet can be easily cut to fit any work piece or hand tool for the task at hand. Aluminum oxide is the mineral of choice for a wide variety of applications on many substrates. It is a long-lived, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, keeping it sharper longer than many other abrasives. This sheet features an open coat aluminum oxide mineral to help reduce loading and deliver longer service life.
When an Open Coat is Highly DesirableAbrasives cut better and last longer when dust isn't clogging the cutting surface of the abrasives. Open coat construction means the abrasive grains are less densely spaced on the backing, allowing sawdust to be evacuated and keeping cutting mineral free. This allows the sheet to continue cutting even when sanding soft metals and surfaces that would, otherwise, clog the grain and hinder sanding ability.
Recommended ApplicationsThis sheet is well suited for prepping metal prior to paint and sanding soft metals like aluminum, brass, bronze and copper in hand sanding applications.
- General purpose sheets ideal for hand or machine sanding soft metal and woods
- Durable, resin bonded C-weight paper backing resists tearing in hands-on applications
- Aluminum Oxide abrasive cuts fast and provides a consistent, fine finish
- Open coat resists loading on soft materials
| 3M ID | 7100320294 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Finishing |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | C Weight |
| Color Family | Yellow |
| Grit | 150 |
| Product Color | Gold |
| Product Number | 336U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Metric Gross Weight | 13.743 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.279 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.228 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1.7133636629477984 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.030298128692067727 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.03020332991932823 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 28.077 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 13.7 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Consumer - Billing Unit | SH |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 68.83380695895251 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.6470735607832203 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.5101664959664114 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.133858267716535 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.259842519685039 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 0.6692913385826772 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1127.984 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 685.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 23.2 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 28.6 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 1.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 50 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 50 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Consumer - Item Unit | SHTS |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1713.368544847326 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 33.61895174735854 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 30.20332991932823 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.244094488188976 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.566929133858268 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28077.08 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 15249.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 13700.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1000 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84456.86182710947 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1245.6117813445583 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1087.3198770958163 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.384 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 493.2 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

