3M™ Paper Sheet 336U, 120 C-weight, 9 in x 11 in, 50/Pac, 1000 ea/Case
| UPC | 00068060662132 |
|---|---|
| 3M ID | 7100320165 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Paper 336U is available in grades of 100, 120 and 150. A resin bonding helps to resist heat and the C-weight paper backing is tear resistant yet can be easily cut to fit any work piece or hand tool for the task at hand. Aluminum oxide is the mineral of choice for a wide variety of applications on many substrates. It is a long-lived, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, keeping it sharper longer than many other abrasives. This sheet features an open coat aluminum oxide mineral to help reduce loading and deliver longer service life.
When an Open Coat is Highly DesirableAbrasives cut better and last longer when dust isn't clogging the cutting surface of the abrasives. Open coat construction means the abrasive grains are less densely spaced on the backing, allowing sawdust to be evacuated and keeping cutting mineral free. This allows the sheet to continue cutting even when sanding soft metals and surfaces that would, otherwise, clog the grain and hinder sanding ability.
Recommended ApplicationsThis sheet is well suited for prepping metal prior to paint and sanding soft metals like aluminum, brass, bronze and copper in hand sanding applications.
- General purpose sheets ideal for hand or machine sanding soft metal and woods
- Durable, resin bonded C-weight paper backing resists tearing in hands-on applications
- Aluminum Oxide abrasive cuts fast and provides a consistent, fine finish
- Open coat resists loading on soft materials
| 3M ID | 7100320165 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Finishing |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | C Weight |
| Color Family | Yellow |
| Grit | 120 |
| Product Color | Gold |
| Product Number | 336U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Metric Gross Weight | 14.424 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.279 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.228 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2.23267572519397 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.03179947669754674 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.03179947669754674 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 36.587 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 14.424 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Consumer - Billing Unit | SH |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 76.99048468963079 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.7219998652093729 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.5899738348773371 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.124803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1261.648 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 721.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 23.177 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 28.575 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 1.905 CM |
| Consumer - Item Quantity | 50 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 50 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Consumer - Item Unit | SHTS |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2232.699524454167 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 35.24298700174344 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 31.79947669754674 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.936614173228346 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 36587.39 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 15985.95 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 14424.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.115 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 48.099 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.447 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1000 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 68529.66461838435 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1091.288197815144 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 953.9843009264023 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 33.85826771653543 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.123 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 432.72 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.86 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 30000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 30000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |

