3M™ Paper Roll 210N, 6.75 in x 500 yd, 180 A-weight, 1 ea/Case
| UPC | 00638060385647 |
|---|---|
| 3M ID | 7100188644 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Paper Roll 210N is best suited for light sanding and finishing thanks to its flexibility and fast cutting abrasive material. Its light, A-weight paper backing provides smooth operation even in small contours and can be easily cut and folded to fit any work piece or hand tool. The abrasive side features an open coat for additional load resistance and a distinct gold color helps to easily differentiate it from other grits and grains.
Aluminum Oxide AbrasiveAluminum oxide is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and long life. This mineral makes a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, whereas traditional natural abrasives dull more quickly. Due to its fast cut-rate, hardness and strength, it is widely used for sanding and finishing applications. Aluminum oxide is suitable for use on a wide variety of materials.
Designed to Resist LoadingSanding rolls cut better and last longer when dust isn't clogging the cutting surface of the abrasives. Open coat construction means the abrasive grains are placed with space between them to help evacuate dust and other sanding debris and avoid clogging the cutting edge of the grains. This allows the sheet to continue cutting even when sanding metals, paints and other materials that would, otherwise, clog the grain and hinder sanding ability. Additionally, the open coat feature provides a more aggressive cut than a comparable closed coat abrasive of the same grade. All of this adds up to increased productivity and reduced material consumption.
- Easily cut to any size for light or hand sanding on wood, composite or advanced materials
- Light, A-weight paper backing offers excellent flexibility in hands on applications
- Aluminum oxide abrasive cuts fast and provides a consistent, fine finish
- Open coat helps to prevent loading during use
- Tough glue bond resists damage during use, extending the life of the abrasive
| 3M ID | 7100188644 |
|---|---|
| Keywords | paper roll, 210N |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | A Weight |
| Grit | 180 |
| Product Number | 210N |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 16941.67 G |
| Base - Metric Length Dimension | 457.2 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.171 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2369.870222023909 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 37.349988933896746 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 32.809987522497345 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 38835.215 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 14882.36 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2369.8699169051883 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 37.349988933896746 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 32.809987522497345 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.2 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.08976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.00984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 38835.21 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 16941.67 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 14882.36 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.368 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 40.868 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 40.665 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84212.76685073055 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 931.9998041413263 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 787.4404942040802 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.38 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 357.177 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 106.172 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 24 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |

