3M™ Palm Buffer, 28769, 3 in Diameter, 1 ea/Case
| UPC | 00051141287690 |
|---|---|
| 3M ID | 7100097653 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Used together with 3M™ Finesse-it™ Polishes and Foam Buffing Pads (sold separately), the buffer's 1/2" (12 mm) random orbit makes it nearly impossible to burn the paint and provides a uniform, haze-free and professional-looking paint finish. The system enables paint shops to save time and money by repairing defects rather than repainting. It may also eliminate the need for a subsequent polishing step. The 3" 3M™ Random Orbital Buffers 28333 and 28769 are carefully engineered to optimize the performance of 3M™ Disc Pads and 3M™ Foam Buffing Pads for first-rate results. Use only with a foam buffing pad and never a wool pad.
Not exclusive to paint shops, 3M™ Buffers are an excellent choice for a variety of repairs on different substrates across a wide range of industries – from paint and clear coat to lacquered wood, solid surface to acrylic.
Ergonomic Features Provide Maximum ComfortFor greater operator comfort, the tool grips feature patented 3M™ Gripping Material to reduce user fatigue, providing a secure hold and enhanced control with less hand pressure, even if polish finds its way onto the grip. Additionally, the gripping material helps reduce vibration for greater comfort. The tools also have a built-in muffler and rear exhaust. These features enable professional performance with less operator effort and fatigue.
3M™ Hookit™ Disc Pad Included for Optimal PerformanceThe included 3M™ Hookit™ Disc Pad has a low profile to accommodate a 3M™ Finesse-it™ Foam Buffing Pad or other hook-and-loop buffing pad (sold separately) and provides a secure hook-and-loop attachment for the pad. Constructed from premium, industrial-quality materials and featuring a riveted fiberglass and steel hub with molded urethane, the disc pad's durability and precise construction is the ideal complement to the industrial-level performance of the Buffers 28333 and 28769. Use the tool only with foam pads, never with wool. Professional results are optimized with the use of a very fine polish such as 3M™ Finesse-it™ Polish.
- Lightweight pneumatic tools excel at buffing and polishing on clear coat and powder coat
- Low-profile lightweight design and quiet operation enhance operator control and comfort
- Use with 3M™ Finesse-it™ Polishes and Foam Buffing Pads for a uniform finish on today's paints (polishes and pads sold separately)
- Available in two handed (PN 28333) or palm (PN 28769) versions
- Optimized for 3.25”, 3.5”, and 3.75” foam buff pads
| 3M ID | 7100097653 |
|---|---|
| Part number | 28769 |
| Keywords | dual action polisher, buffing tool, random orbital |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Buffers & Polishers |
| Airflow Rate | 17.0 scfm |
| Application | Polishing |
| Net Weight (Imperial) | 2.53 lb |
| Net Weight (Metric) | 1.15 kg |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Weight Pound (kg) | 2.53 (1.15) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Width Dimension | 3.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 1148.949 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.076 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 453.8056359577286 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.532998956750529 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.5219987055778739 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 7436.542 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 690.367 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 453.8056359577286 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.532998956750529 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5219987055778739 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.68740157480315 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.812992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7436.542 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1148.949 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 690.367 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.335 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.226 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.305 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94586.80334683503 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 364.99952589590515 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 200.90285028383525 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.55 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 91.128 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 119.38 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 132 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 132 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 132 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 22 |


