3M™ Paint Buster™ Hand Cleaner 05975, 9.75 fl oz, 12/Case
| UPC | 00051131059757 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000541 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Cleaning your hands from the materials you use in your collision repair shop can require a lot more than just soap and water. The 3M™ Paint Buster™ Hand Cleaner is formulated specifically for removing even the toughest substances from your skin. This shop hand cleaner quickly removes lacquer, enamel and urethane paints, plastic filler, putty, automotive sealants, adhesives and more. It also features a pleasant scent.
3M™ Paint Buster™ Hand Cleaner dispenses easily as a paste and won't run, yet spreads easily when hands are rubbed making it very fast and convenient to use.
The Science of Better Collision Repair from 3MWhen you use your hands for a living, keeping them clean is vital. The 3M™ Paint Buster™ Hand Cleaner removes the toughest materials from your skin quickly and efficiently, so you can continue doing your best work in collision repair.
- Excellent for removing automotive paint, fillers, adhesives and sealants from skin
- Paste type cleaner dispenses easily and won’t run
- Flows and spreads when hands are rubbed together
- Easily keep hands clean to help ensure top-quality results in collision repair
| 3M ID | 7000000541 |
|---|---|
| Part number | 5975 |
| Keywords | 5975 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Industrial Hand Cleansers |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 360.606 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.826 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 23.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 52.1753012009961 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7950001451743997 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7274879866255246 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.9 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.149606299212598 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.855 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 329.983 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.826 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 23.24 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 704.1085578234149 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.150082550991764 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.730305582521153 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.118110236220472 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.244094488188976 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11538.272 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.604 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.96 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.257 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.244 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.184 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1049.4003680000174 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 872.9864657996783 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 395.98 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |


