3M™ Paint and Rust Stripper 7771NA-CC
3M™ Paint and Rust Stripper easily removes paint from wood and metal surfaces. Cleans rusty surfaces and has a double-thick edge to strip quicker. Features Scotch-Brite™ abrasive web that will not rust or splinter. Fits all standard household drills.
Special Price
$6.25
Regular Price
$7.35
| UPC | 00048011077710 |
|---|---|
| 3M ID | 7010312227 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Paint and Rust Stripper 7771NA CC, Open Stock. Cleans rusty surfaces with a double thick edge to strip quicker. Features Scotch Brite™ abrasive web that won't rust or splinter like wire brushes. Conforms to surface contours, reduces gouging and leaves a smooth paintable surface. Fits all standard household drills: 1/4 inch, 3/8 inch and 1/2 inch. Use as a rotary disc (on face) or as a brush (on edge).
- CLEANS RUSTY SURFACES and has a double-thick edge to strip quicker
- FEATURES Scotch-Brite™ abrasive web that will not rust or splinter
- CONFORMS to contours and leaves a smooth, paintable surface
- Fits all standard household drills
- Use as a rotary disc (on face) or as a brush (on edge)
- Package Contents: 1 disc/pack
| 3M ID | 7010312227 |
|---|---|
| Keywords | sand paper, sanding paper, sanding sponge, sanding sponges, sand papers |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Film Discs |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 6.875 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 77.111 G |
| Base - Metric Height Dimension | 174.625 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 61.8750253248538 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.17000065499338096 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.1600004867806749 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.875 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1013.95 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 72.575 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 174.625 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 474.29203913525936 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.5999982539388835 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.9600029206840495 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7772.254 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 725.747 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 435.45 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.732 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.115 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.335 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88118.28647279342 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 261.99955700313035 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 139.1998723435317 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.74015748031496 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.444 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 63.14 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.111 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 870 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 870 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 145 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 29 |
Write Your Own Review

