3M™ Paint and Rust Stripper, 03171, 4 in, 24 per case
Special Price
$8.14
Regular Price
$9.58
| UPC | 00051131031715 |
|---|---|
| 3M ID | 7010292255 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Paint and Rust Stripper removes rust, scale and old paint from metal with exceptional ease. This slightly flexible disc uniformly grinds or sands over contoured or curved surfaces for greater consistency. It attaches easily to a standard electric drill - the drill does much of the work, saving effort and boosting efficiency. Paint and rust strippers come in both heavy and light duty options.
- Grinding disc removes rust, scale, and old paint from metal
- Multi-use abrasive works on metal, wood, fiberboard and plastics
- Flexible non-woven nylon fiber disc will not rust or splinter
- Coarse silicon carbide abrasive cuts fast to save time
- Easily attaches to an electric drill with a ¼-inch mandrel
- 3M™ Paint and Rust Stripper works quicker, lasts longer and cuts faster than conventional sandpaper to strip away corrosion, scale and old finishes
- Made from durable, non-woven synthetic material, Rust and Paint Remover makes a tough job faster and easier
- Cleans away surface corrosion to reveal the surface below
- The power of the electric drill saves a lot of time and effort compared with sanding by hand
- This automotive paint stripper and rust remover accessory is often used for dent repair projects
| 3M ID | 7010292255 |
|---|---|
| Part number | 3171 |
| Keywords | 3171 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Non-woven Discs |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Application | Dent Prepare |
| Product Number | 3171 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.9 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.875 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 84.368 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.86 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 174.625 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 27.82682730719792 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.18599960136013752 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.18599960136013752 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.9 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.875 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.456 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 84.368 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.86 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 174.625 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 158.25159406224324 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.7469988968288862 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.7439984054405501 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.624803149606299 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 9.124803149606299 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.75 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2593.279 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 337.472 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 11.747 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 23.177 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 9.525 CM |
| Inner - Item Quantity | 4 |
| Inner - Total Unit Quantity | 4 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1200.767996024181 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.485999180277217 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.463990432643301 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.6 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.6 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19677.062 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2034.815 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2024.832 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.462 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 59.944 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.384 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95558.39899081373 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 317.9991762207111 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 285.694840942761 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.4 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1565921.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 129.589 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 120.396 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1536 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1536 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review

