3M™ Padded Stand 30134, 1/Case
Get the versatility you've always wanted from a scissor stand with the 3M™ Padded Stand. It securely holds a variety of automotive parts for repair, prep, paint or storage. It can be adjusted both horizontally and vertically accommodating parts of any size at any height. The thick padding helps protect fragile parts. The locking casters make this stand as mobile or stationary as needed.
Special Price
$737.96
Regular Price
$868.19
| UPC | 00051131301344 |
|---|---|
| 3M ID | 7100252074 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Padded Stand 30134 is designed to hold automotive parts like bumpers, doors and glass for repair, prep, paint, or storage. The scissor-style stand has adjustable-height arms with adjustable panel rests that allow the technician to securely position workpieces at an optimal height and angle. The panel rests have thick padding to prevent damage to your workpieces. Locking caster wheels make it easy to transport and secure the stand.
- 3M™ Padded Stand 30134 is designed to hold automotive parts like bumpers, doors and glass for repair, prep, paint, or storage.
- The thick padded panel rests tilt and lock securely in multiple positions, while the adjustment tubes let the technician set most-appropriate height for the repair.
- Locking caster wheels make it easy to transport and secure parts.
- Holds up to 125 lbs.
- The stand can be collapsed to use less space when stored.
| 3M ID | 7100252074 |
|---|---|
| Part number | 30134 |
| Keywords | 30134 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Workstations & Stands |
| Application | Bodywork Solution, Organization / Storing |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 16782.92 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3387.9998271807567 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 37.00000509267826 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 37.00000509267826 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 55519.37 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 16782.92 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3387.9998271807567 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 42.000001014126404 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 37.00000509267826 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 44.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 55519.37 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 19050.88 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 16782.92 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.78 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 111.76 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92695.06727989834 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 904.9997908915443 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 666.0010617021622 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.519 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 302.093 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.84 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 18 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 18 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 3 |
Write Your Own Review


