3M™ P.A.R.T.S., 02514, 1 per case
| UPC | 00051131025141 |
|---|---|
| 3M ID | 7100217949 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
`
Making the Painting Process EasierThe 3M™ P.A.R.T.S shop stand provides collision repair specialists a better, more efficient way to apply paint to a variety of auto body parts and panels. It is fully adjustable, and its 4 total positions – including a flat tabletop configuration – afford technicians the ability to paint a bumper or body panel in the same position it sits on a finished vehicle. This versatility also allows for complete and consistent paint coverage even in bumper pockets or on panels with grooves and concaves where paint may not easily reach.
Tough Enough for the Busiest Auto Body ShopsFrom its nearly vertical storage position, the 3M™ P.A.R.T.S holding rack can adjust to a flat tabletop configuration that supports up to 200 lbs. Durable 16-gauge steel construction stands up to the busiest days in the shop.
The Softer Side of Steel ConstructionYet the P.A.R.T.S. rack is also easy to have around. With a net weight of just 32 lbs. it can be easily carried and placed anywhere in or out of the shop. Its tubular components and rounded corners help prevent scratches or mars to metal and non-metal auto body panels. Pads at each end keep components slightly separate from the steel surfaces.
Specifically for Collision RepairIn every way, the 3M™ P.A.R.T.S. stand is built to help collision repair technicians work better, faster and more efficiently when painting auto body components. From its adjustable versatility to its simple yet durable construction, each attribute of P.A.R.T.S. has been developed for multiple-use operations.
- 16-gauge steel construction provides durability and long product life
- Adjustable to 4 positions for optimal paint coverage
- Tubular construction, rounded corners and pads protect panels from scratches and dings
- Holds up to 200 lbs. in flat tabletop position to support a full range of parts and panels
- Folds for easy, efficient storage
| 3M ID | 7100217949 |
|---|---|
| Part number | 2514 |
| Keywords | 2514 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Workstations & Stands |
| Application | Accessory, Sanding, Storage |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 15187.18 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4336.873585164493 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 33.48200059008929 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 31.199995714213625 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 71068.625 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 14152.08 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4336.873280045773 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 33.48200059008929 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 31.199995714213625 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.8748031496062993 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 37.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 30.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 71068.62 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 15187.18 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 14152.08 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 9.842 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 93.98 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 76.835 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88179.31021688815 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 369.9996100022582 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 312.0003980666606 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.75 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.445 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 141.521 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 111.125 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 10 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 10 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |

