3M™ P.A.R.T.S., 02514, 1 per case-1
| UPC | 00051131025141 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045707 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ P.A.R.T.S 02514 paint stand gives auto repair and collision specialists an easy way to safely and securely hold auto body parts and panels when painting.
The 16-gauge steel construction helps make this stand a great, multiple-use, long-lasting investment. Hold and align doors, panels, bumpers, and many other components the same way they're positioned when reassembled.
Tubular, rounded construction and pads help protect door surfaces and all areas from scratches and dings. Get total access to grooves, pockets, and concave areas from any angle. 3M™ P.A.R.T.S 02514 paint stand adjusts to four positions and easily modifies from rack configuration to tabletop, with a weight limit of up to 200 lbs.
Collision repair shops will benefit from the durable 3M™ P.A.R.T.S 02514 holding rack.
- STEEL CONSTRUCTION: Durable 16-gauge steel helps provide long product life
- ADJUSTABLE: Adjusts to four positions for optimal paint coverage
- ROUNDED DESIGN: Tubular rounded corners and pads help protect panels from damage
- STURDY: Tabletop position supports up to 200 lbs of auto parts and panels
- FOLDABLE: Folds for easy and efficient storage
| 3M ID | 7000045707 |
|---|---|
| Part number | 2514 |
| Keywords | 3m parts 02514 paint stand rack hold door bumpers auto body panels painting process four positions tabletop collision repair multiple-use tubular 16-gauge steel construction folding easy storage weight limit 200 lbs |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Workstations & Stands |
| Application | Accessory, Sanding, Storage |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 14.15 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4516.938482695863 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 31.195410099160178 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 30.004913883361837 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 74019.36 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 13.61 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4516.938482695863 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 31.199819344403874 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 30.004913883361837 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 37.00787401574803 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 30.393700787401574 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 74019.36 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14.152 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.61 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.102 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.94 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.772 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 123451.0343036434 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 467.37999583194045 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 420.0687943670657 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 61.023622047244096 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 2.023 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 190.54 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.55 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 14 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 14 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 14 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 14 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |


