3M™ Orbital Sander - Elite Series 28528, 70 mm x 198 mm Central Vacuum 1/8 in Orbit, 1 ea/Case
| UPC | 00051141285283 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045297 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Elite Orbital Sanders are best-in-class tools designed to optimize the performance of 3M™ abrasives. Built with powerful, precision-balanced motors and durable lightweight aluminum housings, our ergonomically designed workhorses stand up to industrial production and reduce user fatigue for hours of comfortable operation.
High Performance, Superior Ergonomics
Designed with the operator in mind, 3M™ Elite Orbital Sanders are loaded with ergonomic features that decrease work strain and improve productivity.
Wrist and hand support:
Extended curved wrist rest reduces stress on hand and wrist and provides additional leverage
Recessed lever platform eliminates pinch and pressure points on the operator's palm
Three grip sizes enable operator preference. The grip diameter on the tool is 2-3/4" with two additional grip sizes available (diameters of 2-1/2" and 3" sold separately)
Reduced vibration:
The rubber grip absorbs and reduces vibration and features 3M™ Gripping Material for a stronger grip and more control with less effort
Durable composite cover extends to the base to absorb vibration and keeps tools in service by preventing cracked housings
Enhanced safety features:
Internal muffler protects operator hearing and will not break off
Convenient thumb-controlled speed dial reduces inadvertent speed changes
- Ideal for flat surface finishing and sealer sanding with access to tight corners
- Precision-balanced steel workings and a powerful motor provide high performance with less vibration
- Extended curved wrist support, 3M™ Gripping Material, and recessed lever provide maximum comfort and control during prolonged use
- Aluminum body and durable composite cover reduce cracked housings and downtime
| 3M ID | 7000045297 |
|---|---|
| Part number | 28528 |
| Keywords | Orbital Sanders, Gripping Material, vacuum sander, sanding |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Sanders |
| Application | Orbital Sanding |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Weight Pound (kg) | 2.18 (.99) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1148.9 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 452.11869557597385 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.5328909302420586 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.177946688124406 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 7408.898 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 987.9 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 452.11869557597385 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.5328909302420586 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.177946688124406 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.67716535433071 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.811023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7408.898 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1148.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 987.9 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 73289.51665777348 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 332.89801589916516 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 261.3536025749287 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 36.22047244094488 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.201 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 118.548 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.92 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 120 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |


