3M™ Orbital Sander Drop in Motor 20223, 3 in x 4 in 1/8 in Orbit, 1 ea/Case
3M™ Orbital and Random Orbital Sander Drop In Motors are designed to replace motors as a complete assembly on 3M™ Orbital and Random Orbital Sanders.
Special Price
$216.38
Regular Price
$254.56
| UPC | 00051141202235 |
|---|---|
| 3M ID | 7010307918 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ready to Run
3M™ Orbital and Random Orbital Sanders (sold separately) combine durable, lightweight construction and operator ergonomics around a powerful precision-balanced motor for professional performance and a swirl-free finish. When it comes time for motor replacement, 3M™ offers Orbital and Random Orbital Sander Drop In Motors to expedite the process. Having a motor pre-assembled and ready to go helps end users repair their 3M™ Orbital and Random Orbital Sanders quickly, without the time or additional equipment needed to properly rebuild a worn out motor.
- Built for quick and easy repair of 3M™ Orbital and Random Orbital Sanders
- Pre-assembled motor minimizes repair time
- Drop In Motors available for all versions of 3M™ Orbital and Random Orbital Sanders
- Drop In Motors assembled with all new parts
| 3M ID | 7010307918 |
|---|---|
| Part number | 20223 |
| Keywords | orbital sander, replacement parts, Power Cord |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Tool Parts & Accessories |
| Abrasive Material | Non Pertinent |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 656.801 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 155.99707183666337 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.4479983426528977 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.0119989452203528 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2556.334 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 459.035 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 155.99707183666337 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.4479983426528977 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.0119989452203528 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.019685039370079 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.489763779527559 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.97992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2556.334 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 656.801 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 459.035 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.21 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.484 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 15.189 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82615.52527042062 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 673.9994325742296 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 446.2905758313351 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.97992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1353825.9 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 202.434 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 104.089 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 441 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 441 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 441 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 49 |
Write Your Own Review


