3M™ Optical Film Roll 361M, 6-3/4 in x 1476 ft x 3 in, 15 Mic, ASO, 1ea/Case
3M™ Optical Film Roll 361M is used to create discs, belts and other abrasives designed for fine finishing on glass lenses and vision wear. It features micron-graded aluminum oxide abrasive grains bonded to a flexible polyester film backing. This fast cutting design produces a fine, uniform finish even on contoured surfaces.
Special Price
$1,586.73
Regular Price
$1,866.74
| UPC | 00051111615041 |
|---|---|
| 3M ID | 7010325500 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Flexible DesignAbrasives made with 3M™ Optical Film Roll 361M are designed to provide a uniform, consistent finish of optical lenses, which can come in a wide variety of curved shapes and sizes. It is resin-bonded and supports disc flexibility without sacrificing durability and reliable performance under high heat and pressure. To complement the effective abrasive action, the polyester film backing flexes to help achieve a consistent finish over contours and offers greater tear resistance than comparable paper products, making it ideal for high-production environments.
Aluminum Oxide Abrasive3M™ Optical Film Roll 361M features 30 micron grade aluminum oxide abrasive grain, which is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and long useful lifespan. This mineral is a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, whereas traditional natural abrasives dull more quickly. Due to its fast cut-rate, hardness and strength, it is widely used for a variety of sanding and finishing applications.
Heat Resistant BondingThe 361M film uses a resin bonding which is specially designed to resist thermal and chemical deterioration, which can occur during lapping and finishing. That heat resistance is especially important when working on sensitive surfaces like glass. The toughness of this type of bond allows for faster sanding at a higher cut rate and makes it excellent for precision work on both hard and soft surfaces.
- Used to create abrasives for fine finishing on glass and vision wear
- Aluminum oxide abrasive grain cuts fast and provides a consistent, fine finish
- 3 Mil polyester film backing provides flexibility for consistent finishing on contoured surfaces
- Resin bonding resists deterioration from heat, extending the life of the abrasive cloth
| 3M ID | 7010325500 |
|---|---|
| Keywords | 361M Roll, Optical Roll, Film Roll |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Film Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Film |
| Backing Thickness (Imperial) | 3.0 mil |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Orange |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Orange |
| Product Number | 361M |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 11.856 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.0762 M |
| Base - Metric Length Dimension | 449.884 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.171 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1331.9999238423675 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 26.138005804639086 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 25.489846753815545 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 21827.568 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 11.562 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1331.9999238423675 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 26.138005804639086 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 25.489846753815545 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21827.568 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.856 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.562 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.495 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84833.12202844878 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1289.9996532128616 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1223.5126441831462 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.07992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1390165.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 554.976 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 106.883 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 48 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

