3M™ Oil Sorbent Sheets HP-156, 430 mm x 480 mm, 100 Sheets/Case
High capacity petroleum sorbents have a scrim on one side to increase strength and help eliminate linting. Conveniently sized pads allow the user to quickly spread sorbent over and in the path of a spill.
Special Price
$82.45
Regular Price
$97.00
| UPC | 50051125858071 |
|---|---|
| 3M ID | 7010385959 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- For use in oil only Sorbent applications.
- Scrim on one side increases strength and helps eliminate linting.
- Pads are conveniently sized and may be re-used.
- May be used on a work surface in anticipation of a spill.
- Ideal for use under docks, in shallow water, rocky shorelines, marshes, and beaches.
| 3M ID | 7010385959 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Sorbents |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 49.89 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 71.39997744562419 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.10998862260403543 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.09997963590084198 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1170.036 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 45.35 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 7140.000185512182 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.998862260403543 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.997963590084199 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 21.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 17.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 117003.64 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.989 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.535 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 53.34 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 50.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 43.18 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | BAG |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94509.91953165008 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 161.9978748760699 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 119.97556308101038 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1548740.1 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 54.42 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 119.075 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


