3M™ Oil Sorbent Roll HP-100,960 mm x 40 m, 1 Roll/Case
High capacity petroleum sorbents have a scrim on one side to increase strength and help eliminate linting. Rolls of sorbent material are used to cover and sorb large spills or in areas where spills may occur.
Special Price
$157.83
Regular Price
$185.68
| UPC | 00051138289904 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001940 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Designed to cover large surfaces, can be easily placed in tight areas. Ideal for cleaning-up small spills and wiping down contaminated areas. They can be cut to the desired length and are one of the most economical ways to purchase sorbent. The HP-100 roll sorbs 73 gallons per roll and is 38 inches by 144 feet long.
- For use in oil-only Sorbent applications.
- Made with a scrim on one side, HP-100 may be wrung out and re-used many times over.
- Designed to cover large areas.
- Ideal for lining drawers, covering workbenches, or making areas from oversprays.
- May be cut to cover small areas or may be laid on open waters, shorelines, or discharge streams.
| 3M ID | 7000001940 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Sorbents |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | HP-100 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 11.34 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 13011.848858343386 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 25.00042053176512 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 18.199159743361644 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 213.226 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 8.255 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 13011.848858343386 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 25.00042053176512 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 18.199159743361644 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 19.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 35.98425196850393 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 19.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 213.226 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 11.34 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.255 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.483 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.914 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.483 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |
Write Your Own Review


