3M™ Oil Sorbent Folded P-FL550DD, 127 mm x 15.2 m, 3 Sets/Case
Four folded petroleum sorbents in one. It can be used as a boom, pillow, pad, or roll, which means fewer products need to be stocked to meet your sorbent needs.
Special Price
$133.80
Regular Price
$157.41
| UPC | 50051131071730 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002025 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The folded sorbent is perforated every 16 inches to allow you to select the length required, so there's less waste.
- For use in oil-only Sorbent applications.
- Four Sorbents in one - use as a boom, pillow, pad, or roll.
- Perforations every 16" allow you to select the length desired.
- Each perforated sheet unfolds to approximately 18" x 16".
| 3M ID | 7000002025 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Sorbents |
| Color Family | Brown |
| Product Color | White |
| Product Number | 1 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1.748 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 51.435 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 51.435 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.17 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 3.85368034299166 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.7690060130420626 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 20.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 20.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.18503937007874 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.23 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.256 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 51.435 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 51.435 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.17 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 7082.224735315613 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.816369971126278 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.307018039126188 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 20.944881889763778 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.10236220472441 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.023622047244096 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 116056.87 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.267 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.768 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.532 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.536 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.407 M |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 196.21141334454106 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 99.68421646951424 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 45.216 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review

