3M™ Oil Sorbent Boom T-280, 120 mm x 3 m, 4 ea/Case
This petroleum sorbent boom is a double boom 10 feet long with two 4 inches scrim encased tubes of particulate sorbent material secured by a UV resistant netting.
Special Price
$288.05
Regular Price
$338.89
| UPC | 00021200160851 |
|---|---|
| 3M ID | 7000006449 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Built-in attachment clips are provided at each end of the boom allowing the booms to be linked together, overlapping and preventing seepage between segments.
- For use in oil-only Sorbent applications.
- Scrim encased tube of particulate Sorbent material is secured by netting.
- Built in attachment clips are provided at each end of the boom, allowing booms to be linked together.
- Unique double-cylinder design maximizes absorption and minimizes the escape of traces of oil in flowing water.
- UV resistant; will not deteriorate or disintegrate.
- Recommended for use in ditches, streams, rivers, lakes, and terminal docks and piers.
| 3M ID | 7000006449 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Sorbents |
| Product Color | Orange |
| Product Number | T-280 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 12.474 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 81.28 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 50.8 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 12800.000048818994 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 27.50046258494163 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 25.999114579462614 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 32.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 20.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 20.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 209754.42 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 11.793 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 81.28 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 50.8 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 50.8 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 12799.974418846476 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 27.49825796231978 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 25.999114579462614 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 32.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 20.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 209.754 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 12.473 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.793 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 81.28 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 50.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 50.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |
Write Your Own Review


