3M™ Oil Sorbent Boom T-270, 200 mm x 3 m, 4 ea/Case
This petroleum sorbent boom is a 8 inches wide and with scrim encased tubes of particulate sorbent material secured by a UV resistant netting.
Special Price
$290.49
Regular Price
$341.75
| UPC | 00021200160547 |
|---|---|
| 3M ID | 7000006448 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Built-in attachment clips are provided at each end of the boom allowing the booms to be linked together, overlapping and preventing seepage between segments.
- For use in oil-only Sorbent applications.
- (bul)Scrim encased tube of particulate Sorbent material is secured by netting.
- (bul)Built in attachment clips are provided at each end of the boom, allowing booms to be linked together.
- (bul)Unique double-cylinder design maximizes absorption and minimizes the escape of traces of oil in flowing water.
- (bul)UV resistant; will not deteriorate or disintegrate.
- (bul)Recommended for use in ditches, streams, rivers, lakes, and terminal docks and piers.
| 3M ID | 7000006448 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Sorbents |
| Product Color | White |
| Product Number | T-270 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 21.115 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 17367.04268684128 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 46.5506066603369 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 10.000168212706047 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 284594.84 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.536 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 17367.04268684128 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 46.5506066603369 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.000168212706047 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 32.99212598425197 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 24.488188976377952 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 21.496062992125985 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 284594.84 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 21.115 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.536 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 83.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 62.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 54.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 77256.06002393107 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 216.05301694118003 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 40.00067285082419 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.188976377952756 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.266 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 18.144 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.97 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


