3M™ Neutral Cleaner Concentrate, 2.5 Gallon, 2/Case
No rinse, low foaming formula won't harm washable hard floors or leave soapy residue that can dull or soften floor finish. Use with mop or automatic scrubber. Fresh scent. Dilution rate: 1:391. For use with Scotchgard™ Hard Floor Protection Products.
Special Price
$486.68
Regular Price
$572.57
| UPC | 50048011598654 |
|---|---|
| 3M ID | 7010342466 |
| Packaging | Bottle |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
No-rinse, low-foaming formula won't harm washable hard floors or leave soapy residue that can dull or soften floor finish. Use with mop or automatic scrubber. Fresh scent. Dilution rate: 1:391. For use with Scotchgard™ Hard Floor Protection Products.
- Low foaming in high-flow applications
- Can be used with high-flow dispensing systems to fill auto-scrubbers
- Light yellow with green tint
| 3M ID | 7010342466 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Floor Cleaners |
| Applicator | Auto scrubber |
| Compatible Dispensing System | No System Required |
| Disinfectant | No |
| Dispensing System | Ready-to-use Chemicals |
| Product Number | 59865 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 720 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Metric Gross Weight | 10.292 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 17.013 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 36.83 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 23.16 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 885.5641254589596 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 22.6899760240676 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 21.83017320154658 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.698031496062992 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 14.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.118110236220472 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 14511.796 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 9.902 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 17.013 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 36.83 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 23.16 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2241.1500925364057 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 47.03782825976548 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 43.66034640309316 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 15.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.189763779527558 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.189763779527558 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 36725.87 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 21.336 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 19.804 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 39.37 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.042 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.882 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103823.99800232671 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1743.999794352802 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1571.7724705113537 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1701370.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 712.944 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 130.81 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 72 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


