3M™ Natural Blend Tan Pad 3500, 17 in, 5/Case
Natural hair and synthetic fiber pad designed for optimum mark removal. For use on harder finishes or in high traffic areas. Removes scratches and marks while it polishes.
Special Price
$34.22
Regular Price
$40.26
| UPC | 50048011190056 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126082 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Electric, Battery, Propane Machine Speed: Ultra High Speed, 1,500 RPM and above
- Used for high speed burnishing on harder finishes and high traffic conditions
- Made of natural and polyester fibers in a non-woven web having resins throughout and bonded to the web structure
- Removes marks and scuffs while polishing
- Fibers throughout the floor pad are permeated with high-quality resins to deliver high performance over the life of the pad
- Open construction resists clogging and washes out easily for long pad life
- Contains a minimum of 50% post consumer recycled content. The recycled polyester used is third party certified for post consumer recycled content
| 3M ID | 7000126082 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 3.375 in |
| Center Hole | Yes |
| Center Hole Diameter (Metric) | 8.5 cm |
| Color Family | Beige |
| Material | Non-woven Natural/Polyester Fiber |
| Product Color | Tan |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 17 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 17 |
| Base - Metric Gross Weight | 196.541 G |
| Base - Metric Height Dimension | 43.18 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 43.18 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 288.99996973222295 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.43329873472078023 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.43320834519328444 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 17.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 17.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4735.861 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 196.5 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 43.18 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 43.18 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1784.230536965011 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.8505770500504672 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.1671440372773465 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 17.716535433070867 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.401574803149607 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.78740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 29238.3 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.293 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.983 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.45 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.442 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.147 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105143.91107522373 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 156.52820615126308 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 95.30583594252258 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.723 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 43.23 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.32 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 220 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 220 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


