3M™ Natural Blend Floor Pads 3300, White/Natural Fiber, 380 mm x 82 mm, 15 in, 5 ea/Case
Natural hair and synthetic fiber pad designed for best gloss. Provides excellent results on a wide variety of floor finishes and traffic conditions.
Special Price
$34.95
Regular Price
$41.12
| UPC | 50048011182716 |
|---|---|
| 3M ID | 7010364750 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Electric, Battery, Propane Machine Speed: Ultra High Speed, 1,500 RPM and above
- Blend of natural (hog’s hair) and synthetic fibers provides high gloss with minimal swirl marks
- Made of natural and polyester fibers in a non-woven web having resins throughout and bonded to the web structure
- Removes marks and scuffs while polishing
- Fibers throughout the floor pad are permeated with high-quality resins to deliver high performance over the life of the pad
- Consistent high gloss with minimal swirl marks
- Contains a minimum of 50% post consumer recycled content. The recycled polyester used is third party certified for post consumer recycled content
| 3M ID | 7010364750 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 3.375 in |
| Center Hole | Yes |
| Color Family | White |
| Material | Non-woven Natural/Polyester Fiber |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 140.523 G |
| Base - Metric Height Dimension | 38.1 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 38.1 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 224.99997559050237 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.30980018469005555 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.30980018469005555 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 15.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 15.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3687.089 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 140.523 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 38.1 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 38.1 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1402.3239916558573 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.5999996428511354 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5490009234502775 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 15.7 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22979.973 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1179.34 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 702.615 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 39.878 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.116 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.732 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 104630.39626866655 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 178.99992453576766 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 88.29293138242163 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.9 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1714585.0 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 40.049 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 131.826 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 285 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 285 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 57 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


