3M™ Natural Blend Floor Pads 3300, White,16 in, 5 Each/Case
Natural hair and synthetic fiber pad designed for best gloss. Provides excellent results on a wide variety of floor finishes and traffic conditions.
Special Price
$37.10
Regular Price
$43.65
| UPC | 50638060847348 |
|---|---|
| 3M ID | 7100242439 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Electric, Battery, Propane Machine Speed: Ultra High Speed, 1,500 RPM and above
- Used for buffing or limited spray cleaning on harder finishes and high traffic conditions
- Made of natural and polyester fibers in a non-woven web having resins throughout and bonded to the web structure
- Removes marks and scuffs while polishing
- Fibers throughout the floor pad are permeated with high-quality resins to deliver high performance over the life of the pad
- Open construction resists clogging and washes out easily for long pad life
| 3M ID | 7100242439 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 16.0 in |
| Center Hole Diameter (Metric) | 406.4 mm |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 833.703 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 317.7007791023456 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.83800049370319 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.709997899656028 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 5206.183 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 775.642 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1588.5042006304484 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.189998059270707 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.54998949828014 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 16.7 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 26030.92 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4168.513 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3878.21 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 42.418 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 41.656 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.732 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 102763.98505552916 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 526.9996053945969 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 461.69868333543616 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.684 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 209.423 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 129.54 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 270 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 270 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 54 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review

