3M™ Motor Housing 30359
Genuine 3M™ Buffer Replacement Parts keep your 3M™ Buffer in top working condition. Every part in the 3M™ Buffer is available to order, and finding the part you need is easy using the schematic and parts list found in the tool instruction manual.
Special Price
$48.39
Regular Price
$56.93
| UPC | 00051141303598 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119359 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Keep Your 3M™ Buffer Running Strong
Genuine 3M™ Buffer Replacement Parts are specifically designed for your 3M™ Buffer. All replacement parts meet the same specifications and design criteria as the original components. You can be assured the replacement parts will fit, form, and function the same as or better than the original part, which will get your power tool back in action.
- Replacement parts are easy to find and order online 24/7 at 3M.com
- Detailed schematic and parts list found in the tool instruction manual make it easy to identify the part(s) you need
- Genuine 3M replacement parts will provide new tool performance after maintenance and repair tasks are performed
- Each and every part is available individually
| 3M ID | 7000119359 |
|---|---|
| Part number | 30359 |
| Keywords | Buffer, replacement parts, maintenance |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Tool Parts & Accessories |
| Abrasive Material | Non Pertinent |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Net Weight (Imperial) | 0.26 lb |
| Net Weight (Metric) | 117.9 g |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | BG |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | BAG |
| Base - Customary Height Dimension | 8 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.25 |
| Base - Metric Gross Weight | 122.924 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.875 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BAG |
| Consumer - Billing Unit | BAG |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 150.00002440949763 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2710010311681389 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2599999642851135 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2458.06 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 117.934 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.875 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BAG |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review

