3M™ Motor Case 30613, 1 ea/Case
Genuine 3M™ File Belt Sander Replacement Parts keep your 3M™ File Belt Sander in top working condition. Every part is available to order, and finding the part you need is easy using the schematic and parts list found in the tool instruction manual.
Special Price
$44.72
Regular Price
$52.61
| UPC | 00051141306131 |
|---|---|
| 3M ID | 7100030877 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High Quality Parts Keep Your Tools Running Strong
Genuine 3M™ File Belt Sander Replacement Parts are engineered specifically designed for your 3M™ File Belt Sander. All replacement parts meet the same specifications and design criteria as the original components. You can be assured the replacement parts will fit, form, and function the same as or better than the original part, which will get your File Belt Sander back in action.
- Replacement parts are easy to find and order online 24/7 at 3M.com
- Detailed schematic and parts list found in the tool instruction manual make it easy to identify the part(s) you need
- Genuine 3M replacement parts will provide new tool performance after maintenance and repair tasks are performed
- Each and every part is available individually
| 3M ID | 7100030877 |
|---|---|
| Part number | 30613 |
| Keywords | File Belt, replacement parts, maintenance |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Tool Parts & Accessories |
| Abrasive Material | Non Pertinent |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Net Weight (Imperial) | 0.16 lb |
| Net Weight (Metric) | 72.5 g |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | BG |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | BAG |
| Base - Customary Height Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.38 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.25 |
| Base - Metric Gross Weight | 72.575 G |
| Base - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 35.052 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 82.55 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BAG |
| Consumer - Billing Unit | BAG |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 24.653592614271844 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1600004867806749 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.15873282877311184 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.38 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.404 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 72.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 35.052 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 82.55 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | BAG |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 24.34420223171155 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.15873282877311184 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.15873282877311184 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.47244094488189 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 1.3779527559055118 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.2283464566929134 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 398.93 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 0.072 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.072 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.139 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.035 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.082 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BAG |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93366.3284649404 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 553.3602780840428 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 518.1039531154371 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.53 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 235.008 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 3264 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3264 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 408 |
Write Your Own Review


