3M™ Mini Random Orbital Nib Sander 20244, 1-1/4 in x 3/16 in Orbit, 1 ea/Case
| UPC | 00051141202440 |
|---|---|
| 3M ID | 7100040572 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Measuring just 3-1/3" high by just under 4-3/4" long and weighing just 1.1 lbs., the 3M™ Mini Random Orbital Sander feels like an air-powered extension of your palm. Its 1-1/4" x 3/16" diameter orbit lets you sand in very specific or hard-to-reach areas, ideal for removing small defects in painted surfaces and clear coats without having to sand, compound and polish entire panels. Its low-profile design incorporates a one-piece shaft balancer system that reduces the chances of tipping or undercutting, and also cuts vibration even at its capacity of 8000 RPM for greater comfort and control.
Easy Roloc™ AttachmentThe Mini Random Orbital Sander accepts direct-mount 3M™ Finesse-it™ Roloc™ Sanding Pads, which allows you to operate the sander very close to the work surface for more precise control. The pad features a threaded button that lets you securely attach and remove it with a simple twist-off, twist-on motion. This quick and convenient attachment method requires no tools and saves significant time on collision repair jobs.
The Stikit™ Attachment SystemThe direct-mount 3M™ Roloc™ pads have facings that accept Stikit™ abrasive discs. 3M™ Stikit™ discs come ready to use with a pressure sensitive adhesive coating on the backs – simply press the disc onto the backup pad and you're ready to go. Discs stay put even during aggressive sanding. They remove just as cleanly, leaving an uncontaminated surface for the next disc. This saves you even more time during small area repair, especially if the job requires multiple grades and multiple disc changes.
Part of Advanced 3M Paint Defect Repair SystemsThe 3M™ Mini Random Orbital Sander makes an excellent addition to complete 3M systems developed specifically for small area repair. These include the Finesse-It™ Paint Repair System, which allows you to remove imperfections and polish fine sanding scratches in just two simple steps. Like most 3M paint repair systems, it includes select 3M abrasives, pads and polishes. The mini sander is also a terrific option for added capabilities to the 3M™ Paint Defect Removal Hand Sanding System, featuring small, handheld abrasives and blocks for fast and efficient paint nib and defect removal.
The Science of Better Sanding from 3MThe Mini Random Orbital Sander is another example of how 3M applies science to life – and makes life easier and more productive for environments where the finest abrasives are required. With its exclusive design and its suitability for advanced 3M small area paint repair systems, this mini ROS is another key to consistently improving your efficiency, throughput and value as you prepare painted surfaces.
- Small, easy-to-use sander for repairing small defects in paint and clear coat surfaces
- Lightweight, low-profile design allows sanding in hard-to-reach places
- One-piece shaft balance system reduces vibration for greater comfort and smoother results
- Designed for Roloc™ direct-mount sanding pads for greater control and time savings
- Works with Stikit™ abrasive discs for fast, easy disc changeouts
- Excellent option for 3M™ Finesse-it™ and Hand Sanding paint removal and repair systems
| 3M ID | 7100040572 |
|---|---|
| Part number | 20244 |
| Keywords | Orbital Sanders, Gripping Material, vacuum sander, sanding |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Sanders |
| Airflow Rate | 15.0 scfm |
| Application | Finishing |
| Net Weight (Imperial) | 1.58 lb |
| Net Weight (Metric) | 0.72 kg |
| Pad Included | Roloc? Pad 02345 w/Stikit? Face |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Weight Pound (kg) | 1.10 (.498) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Width Dimension | 1.25 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 716.222 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.031 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 275.0017940980764 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.578999223465774 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.4600003082062425 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4506.472 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 662.245 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 275.0017940980764 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.578999223465774 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.4600003082062425 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.1559055118110235 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.625196850393701 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4506.472 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 716.222 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 662.245 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.556 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.448 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.462 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78842.67737039411 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 403.445939798326 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 327.04033359291293 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.292 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 148.343 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.99 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 224 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 224 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 224 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |


