3M™ Microfinishing PSA Film Roll 366L, 180 Mic 3MIL, Type D, 4-1/2 in x 150 ft x 3 in (114.3mmx45.75m), Plastic Core, ASO
| UPC | 00051141206653 |
|---|---|
| 3M ID | 7000044993 |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Made with a load-resistant coating, 3M™ Microfinishing PSA Film Roll 366L was designed to combat the dust and debris that substrates like wood tend to produce. This coating helps the disc avoid loading prematurely, so it can keep cutting fast and sharp. The abrasive is resin-bonded and supports flexibility without sacrificing durability and reliable performance under heat and pressure. Its polyester film backing flexes to help achieve a consistent finish over contours and offers greater tear-resistance than comparable paper products, making it a good match for high-production environments.
Aluminum Oxide for Fast Cut and Fine FinishThe 3M™ Microfinishing PSA Film Roll 366L features precision, micron-graded aluminum oxide, which is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and long life. Due to its fast cut-rate, hardness and strength, it is widely used in sanding and finishing applications. Aluminum oxide is suitable for a wide variety of materials in both woodworking and metalworking, and composites.
Easy Tool AttachmentFilm Roll 366L comes ready to use with a pressure sensitive adhesive (PSA) coating that conveniently attaches the abrasive to a backup pad or hand pad. Then, the abrasive removes cleanly from the tool when a new abrasive is required.
Keep It RollingFrom transportation and heavy equipment to general industrial, paint preparation, woodworking and composite materials – this versatile abrasive tackles imperfections across industries. Its load-resistant coating helps enhance its effectiveness and longevity.
- Precision, micron-graded aluminum oxide abrasive offers a fast cut, long life, and uniform finish on many substrates
- Durable polyester film backing provides flexibility for consistent finishing on contoured surfaces
- Pressure sensitive adhesive backing allows quick attachment and clean removal for multi-step finishing processes
- Load-resistant coating prevents dust and debris from clogging the disc
- Roll form means abrasive may be cut and shaped per project requirements
| 3M ID | 7000044993 |
|---|---|
| Keywords | 366L Roll, PSA Roll, PSA, Microfinishing Roll, MicroFinishing Roll, Micro finishing Roll, Micro-finishing Roll, Film Roll |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Film Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Finishing, Sanding |
| Backing Material | Polyester Film |
| Backing Thickness (Imperial) | 3.0 mil |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Red |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Maroon |
| Product Number | 366L |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 7.283464567 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.488188976 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.283464567 |
| Base - Metric Gross Weight | 3.629 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.185 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.114 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.185 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 238.09329114721223 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 8.000575494689208 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 8.000575494689208 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 7.283464566929134 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.488188976377953 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 7.283464566929134 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3901.65 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3.629 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.185 M |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 0.114 M |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 0.185 M |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 982.2059644119288 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 32.99879140383248 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 32.00230197875683 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 14.015748031496063 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 14.015748031496063 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 16095.472 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 14.516 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.127 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.356 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.356 M |
| Consumer - Item Quantity | 4 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 4 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |


