3M™ Microfinishing PSA Film Disc Roll 268L, 7 Mic 3MIL, 37 mm x NH, Scallop, 1000 Discs/Roll, 4 Rolls/Case
| UPC | 00068060668066 |
|---|---|
| 3M ID | 7100325201 |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Microfinishing PSA Film Disc Roll 268L features micron-graded aluminum oxide abrasive bonded to a durable polyester film backing to produce a fast cut-rate and uniform finish on wood, solid surface composites, plastic, fiberglass, and paint prep. The abrasive is resin-bonded and supports disc flexibility without sacrificing durability and reliable performance under high heat and pressure. To complement the effective abrasive action, the polyester film backing flexes to help achieve a consistent finish over contours and offers greater tear-resistance than comparable paper products, making it ideal for high-production environments. And the pressure sensitive adhesive (PSA) provides easy attachment, holds the disc securely in place during use, and removes cleanly from the backup pad (sold separately). Designed for use with orbital and random orbital sanders, this disc comes in a range of micron grades for complete multi-step sanding and finishing.
These discs feature precision, micron-graded aluminum oxide, which is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and long life. This mineral makes a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, whereas traditional natural abrasives dull more quickly. Due to its fast cut-rate, hardness, and strength, it is widely used in grinding applications in addition to sanding and finishing applications. Aluminum oxide is suitable for a wide variety of materials in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
3M sanding discs come in a variety of forms to fit various power tools and disc pads. These high-quality abrasive products come ready to use with a pressure sensitive adhesive coating on the backside so they conveniently press on to a backup pad or hand pad, and remove cleanly, leaving an uncontaminated surface for the next sheet or disc.
- Precision, micron-graded aluminum oxide abrasive offers a fast cut, long life, and uniform finish on many substrates
- Durable polyester film backing provides flexibility for consistent finishing on contoured surfaces
- Pressure sensitive adhesive backing allows quick attachment and clean removal for multi-step finishing processes
- Convenient disc roll form
| 3M ID | 7100325201 |
|---|---|
| Keywords | 268L, PSA, Film disc, Micro-finishing disc, microfinishing disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Film Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Polyester Film |
| Backing Thickness (Imperial) | 3.0 mil |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Diamond Abrasive Pattern | Non Pertinent |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Number | 268L |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 360.152 G |
| Base - Metric Width Dimension | 37.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 128.23645529180823 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.7939992465040803 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.7939992465040803 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2101.419 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 360.152 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 63.479949794545256 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9019992995032081 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7939992465040803 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.6 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.6 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1040.25 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 360.152 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.684 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.684 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 512.9459432147211 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.956999982164603 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.175996986016321 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8405.678 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1794.865 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1440.608 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.002 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.052 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.986 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98980.51292165577 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 699.9985471536922 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 533.5671761850845 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.1 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.622 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 242.022 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 124.714 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 672 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 672 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |


