3M™ Microfinishing PSA Film Disc 268L, 50 Mic 3MIL, Type D, 5 in x NH,Die 500X, 50/Carton, 500 ea/Case
| UPC | 00051144148646 |
|---|---|
| 3M ID | 7100024100 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Microfinishing PSA Film Disc 268L is a resin-bonded disc that has great flexibility and won't sacrifice durability and reliable performance. To complement the effective cut of the aluminum oxide mineral, the polyester film backing flexes to help achieve a consistent finish over contours and offers greater tear-resistance than comparable paper products, making it ideal for high-production environments.
Benefits of Aluminum Oxide Mineral3M designed these discs with precision, micron-graded aluminum oxide, which is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and long life. Due to its fast cut-rate, hardness and strength, aluminum oxide is widely used in grinding, sanding and finishing applications. Aluminum oxide is suitable for many materials in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys. This disc is ideal for sanding plastics, paint, e-coat and wood, as these projects often require an abrasive that will maintain the integrity of the underlying workpiece. Its uniform cut and soft scratch pattern help prep the workpiece for fresh paint or other coatings.
Pressure Sensitive Adhesive (PSA) for Easy Attachment3M included pressure sensitive adhesive (PSA) in the 3M™ Microfinishing PSA Film Disc 268L for easy attachment to abrasive tools. The PSA backing holds the disc securely in place during use, and removes cleanly from the backup pad (sold separately), leaving an uncontaminated surface for the next sheet or disc. Designed for use with orbital and random orbital sanders, this disc comes in a range of micron grades for complete multi-step sanding and finishing. The polyester backing on 3M™ Microfinishing PSA Film Disc 268L is water resistant, so the disc may be run wet if desired. Adding a lubricant like water can help minimize build up and wash away unwanted swarf. The benefits are threefold: preventing clogging, keeping the mineral sharp and helping the abrasive run cool.
The 3M™ Microfinishing PSA Film Disc 268L is commonly used in the marine, transportation & heavy equipment, paint preparation, AOEM and woodworking industries. Given that it effectively finishes workpieces without sacrificing part geometry, it's a great disc to have on hand.
- Tear resistant disc withstands heavy usage, prolonging abrasive service life
- Fast-cutting aluminum oxide mineral provides a uniform finish
- Pressure Sensitive Adhesive (PSA) backing for easy attachment to abrasive tools
- May be run wet to reduce loading and airborne residue
- May be used on a variety of substrates, including metals, hardwoods and softwoods
| 3M ID | 7100024100 |
|---|---|
| Keywords | 268L, PSA, Film disc, Micro-finishing disc, microfinishing disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Film Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Finishing, Sanding |
| Backing Material | Polyester Film |
| Backing Thickness (Imperial) | 3.0 mil |
| Backing Type | D |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Purple |
| Diamond Abrasive Pattern | Non Pertinent |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Purple |
| Product Number | 268L |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 5 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.01 |
| Base - Customary Width Dimension | 5 |
| Base - Metric Gross Weight | 4.808 G |
| Base - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.254 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.010599825565848915 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.008818490487395103 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.01 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4096.766 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.0 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 0.254 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 30.939038256029267 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.44908162807059565 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.44092452436975516 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 5.118110236220472 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 1.1811023622047243 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.118110236220472 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 507.0 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 200.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 13.0 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 3.0 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 13.0 CM |
| Inner - Item Quantity | 50 |
| Inner - Total Unit Quantity | 50 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1376.6351312230183 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.338052754282441 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.409245243697551 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.0078740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22559.008 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2421.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2000.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 500 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 500 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85250.170500341 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 332.89801589916516 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 238.0992431596678 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.397 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 108.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 27000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 27000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 54 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

