3M™ Microfinishing Film Roll 472L, 60 Mic 5MIL, Type E, 4 in x 150 ft x3 in (101.6mmx45.75m), Keyed Core, ASO, 4 ea/Case
| UPC | 00051144149636 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000363 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
On cylindrical parts, like automotive powertrain components, consistent and predictable finishes are key. 3M™ Microfinishing Film Roll 472L helps produce fine finishes and achieve close tolerances on parts like these. It can be used on a variety of substrates, including gelcoat, soft rubber, hard chrome, soft and hard composites, fiberglass, all metals and hard-filled rubber.
Silicon Carbide Mineral and Polyester BackingFilm Roll 472L is made by adhering micron-graded silicon carbide mineral to polyester film using a resin bond. Silicon carbide mineral is very hard and fractures easily, resulting in freshly exposed sharp edges that cut extra fast and produce a smooth, professional-looking finish. While it wears faster than aluminum oxide, it produces a brighter finish. Roll 472L is available in a variety of grades, so operators can tailor the grade to their part.
The high-strength polyester backing has uniform caliper thickness throughout its length, which is helpful when close tolerances are important.
Get Close to the Close ToleranceAcross industries, from transportation to heavy equipment, from general industrial to aerospace, professionals value part integrity and consistency. Combining the strength of a polyester film backing with the fine and acute cutting qualities of micron-graded silicon carbide, 3M™ Microfinishing Film Roll 472L is a good match for workpieces that require precise and uniform cutting action.
- Micron-graded silicon carbide mineral cuts sharp and fast while producing fine finishes
- High-strength polyester backing is durable and has uniform thickness
- Available in a range of grades
- Non-slip backsize helps in powertrain applications, such as Microfinishing
- May be used on a variety of substrates
| 3M ID | 7000000363 |
|---|---|
| Keywords | 472L Roll, Microfinishing Roll, MicroFinishing Roll, Micro finishing Roll, Micro-finishing Roll, Film Roll |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Film Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Application | Finishing |
| Backing Material | Polyester Film |
| Backing Thickness (Imperial) | 5.0 mil |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Black |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Black |
| Product Number | 472L |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 4 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.708 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 101.6 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 165.1 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 165.1 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 169.00001122836892 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.5608728162689334 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.3822983838991825 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2769.414 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.627 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 101.6 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 165.1 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 165.1 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1724.3041828603343 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.286057302948019 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.531839082742948 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.291338582677165 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28256.283 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3304.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2509.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 36.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 308.6471670588286 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 199.14576605422178 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 90.331 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

