3M™ Microfinishing Film Roll 468L, 100 Mic 3MIL, Type E, 17-3/4 in x 150 ft x 3 in (450.85mmx45.75m), Plastic Core, ASO
| UPC | 00051111561751 |
|---|---|
| 3M ID | 7000118194 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The abrasive is resin-bonded and supports flexibility without sacrificing durability and reliable performance under high heat and pressure. To complement the abrasive action, the polyester film backing offers greater tear-resistance than comparable paper products, making it ideal for high-production environments. This roll comes in a range of micron grades for complete multi-step sanding and finishing.
Silicon Carbide AbrasiveThe 3M™ Microfinishing Film Roll 468L features precision, micron-graded silicon carbide, which is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and smooth finish. Silicon carbide is very sharp and commonly used for low-pressure applications such as paint prep and metal finishing. While it breaks down faster than aluminum oxide, it produces a smoother finish.
- Precision, micron-graded silicon carbide abrasive offers a superior, uniform finish on many substrates
- Durable polyester film backing
- Pressure sensitive adhesive backing allows quick attachment and clean removal
- Open coat construction provides aggressive cut and reduces loading
| 3M ID | 7000118194 |
|---|---|
| Keywords | 468L Roll, Microfinishing Roll, MicroFinishing Roll, Micro finishing Roll, Micro-finishing Roll, Film Roll |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Film Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Application | Sanding |
| Backing Material | Polyester Film |
| Backing Thickness (Imperial) | 3.0 mil |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Black |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Black |
| Product Number | 468L |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 7.992125984 |
| Base - Customary Length Dimension | 19.01574803 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.992125984 |
| Base - Metric Gross Weight | 7.711 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.203 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.483 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.203 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 1214.6133682031143 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 16.99984503707591 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 14.599011001882593 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 19.015748031496063 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 19903.947 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 6.622 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.203 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.483 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.203 M |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |


