3M™ Microfinishing Film Roll 373L, 50 Mic 5MIL, 1.339 in x 900 ft x 3in(34mmx274.25m), SP, ASO, ERMB, 2 ea/Case
| UPC | 00051141274805 |
|---|---|
| 3M ID | 7010308125 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Microfinishing Film Roll 373L has a friction coating made with quartz mineral. This coating is anti-slip, so the abrasive won't slip from machines or workpieces – like camshafts, crankshafts and transmission parts – during finishing. The polyester cloth backing is typically stronger than paper backings. It can be run wet on microfinishing machines and stays strong when applied to the oscillating part. Additionally, the abrasive mineral is uniformly distributed over the backing. The strength of the backing, combined with the uniformity of the mineral, helps produce a consistent finish when sanding.
Microfinishing – an important application for many operators – corrects the geometry of parts and creates fine finishes. Microfinishing can remove damaged or amorphous layers to improve the surface finish and roundness of the part. Available in variety of grades, operators should consider target tolerances when selecting the right microfinishing film. Microfinishing Film Roll 373L Type 2 film is available in a range of colors – reflective of each grade – to help reduce the risk for error.
To improve the geometry of parts and achieve desired finishes, 3M™ Microfinishing Film Roll 373L is an exceptional choice.
- Strong polyester-film backing stands up to wear and can be run wet
- Friction coating is anti-slip to help abrasive remain securely fastened to shoes
- Ideal for automotive powertrain applications
- Available in a range of grades to help operators achieve goal tolerances
- Type 2 Film is color coded by grade to help operators reduce the risk for errors
| 3M ID | 7010308125 |
|---|---|
| Keywords | 373L Roll, Microfinishing Roll, MicroFinishing Roll, Micro finishing Roll, Micro-finishing Roll, Film Roll |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Film Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Polyester Film |
| Backing Thickness (Imperial) | 5.0 mil |
| Color Family | Purple |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Purple |
| Product Number | 373L |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 3477.7 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.0762 M |
| Base - Metric Length Dimension | 274.32 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.034 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 479.5021243585794 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 7.667016092003488 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 7.667016092003488 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 7857.632 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3477.7 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 959.0042487171588 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.00004867806749 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.334032184006976 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15715.264 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7257.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 6955.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1197.1100836638852 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1104.0507581730267 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 500.789 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

