3M™ Microfinishing Film Roll 373L, 20 Mic 5MIL, 0.965 in x 1200 ft x 3in(24.5mmx365.75m), SP, ASO, ERMB, 4 ea/Case
| UPC | 00051115199868 |
|---|---|
| 3M ID | 7010360951 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Microfinishing Film Roll 373L has a friction coating made with quartz mineral. This coating is anti-slip, so the abrasive won't slip from machines or workpieces – like camshafts, crankshafts and transmission parts – during finishing. The polyester cloth backing is typically stronger than paper backings. It can be run wet on microfinishing machines and stays strong when applied to the oscillating part. Additionally, the abrasive mineral is uniformly distributed over the backing. The strength of the backing, combined with the uniformity of the mineral, helps produce a consistent finish when sanding.
Microfinishing – an important application for many operators – corrects the geometry of parts and creates fine finishes. Microfinishing can remove damaged or amorphous layers to improve the surface finish and roundness of the part. Available in variety of grades, operators should consider target tolerances when selecting the right microfinishing film. Microfinishing Film Roll 373L Type 2 film is available in a range of colors – reflective of each grade – to help reduce the risk for error.
To improve the geometry of parts and achieve desired finishes, 3M™ Microfinishing Film Roll 373L is an exceptional choice.
- Strong polyester-film backing stands up to wear and can be run wet
- Friction coating is anti-slip to help abrasive remain securely fastened to shoes
- Ideal for automotive powertrain applications
- Available in a range of grades to help operators achieve goal tolerances
- Type 2 Film is color coded by grade to help operators reduce the risk for errors
| 3M ID | 7010360951 |
|---|---|
| Keywords | 373L Roll, Microfinishing Roll, MicroFinishing Roll, Micro finishing Roll, Micro-finishing Roll, Film Roll |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Film Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Polyester Film |
| Backing Thickness (Imperial) | 5.0 mil |
| Color Family | Red |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Red |
| Product Number | 373L |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 2.23 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 2.5 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 35.59 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 35.59 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 193.23900852526114 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 4.91630844672277 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.91630844672277 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.984251968503937 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 14.011811023622048 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 14.011811023622048 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3166.62 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.23 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 2.5 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 35.59 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 35.59 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1229.1416571022119 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 21.206264999563373 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 19.66523378689108 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.10236220472441 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.023622047244096 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20142.023 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9.619 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.92 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 40.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 40.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 809.0965022185007 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 707.9484163280789 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 321.12 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |

