3M™ Microfinishing Film 3MIL Sheet 362L, 8 1/2 in x 11 in 9 Mic, 25/Bag, 200 ea/Case
| UPC | 00051111500309 |
|---|---|
| 3M ID | 7010292191 |
| Packaging | Bag |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Combining the strength of the polyester film backing with the aggressive cutting qualities of micron-graded aluminum oxide mineral, 3M™ Microfinishing Film Sheet 362L is a good match for workpieces that require precise, uniform, close-tolerance finishes. From turbine engines to metal implants, or from builders' hardware or medical instruments, industrial professionals value part integrity. Microfinishing is one application that is very consistent and predictable; it can remove damaged or amorphous layers to improve the surface finish and roundness of the part.
3M™ Microfinishing Film 362L is good for microfinishing as it comes in a wide range of grades, so operators can choose the right grade for their part. The grades are also color coded to help operators reduce the risk for error when there are multiple grades in a sequence. It may be used on a variety of substrates, including clear coats, gelcoats, soft and hard composites, metals, softwoods and hardwoods, primer, fiberglass, sealers, paint, solid surfaces and particle board.
Balancing Strength with FlexibilityThe high-strength polyester film backing on 3M™ Microfinishing Film Sheet 362L serves as a uniform base for extremely fine mineral grains, helping keep a consistent, uniform thickness for high precision work. The film is made with micron-graded aluminum oxide mineral, a popular choice among industrial professionals because of its cut-rate and long life. This mineral is tough and self-fractures to expose fresh cutting edges in use. Due to its high cut-rate, hardness, strength and low heat retention, aluminum oxide mineral is widely used in sanding and finishing.
Available in a sheet form, the film may be cut to match the dimensions of a backup pad or hand pad. This flexibility enables operators to reap the benefits of a microfinishing film and still tackle tough areas that might be inaccessible to other tools and machines.
- High-strength polyester film backing reinforces abrasive durability
- Aluminum oxide mineral
- Sheet may be cut and shaped for hand pads or back up pads
- Available in a range of grades
- Color-coded by grade to reduce the risk for error during multi-step sequences
| 3M ID | 7010292191 |
|---|---|
| Keywords | 362L Sheet, Microfinishing Sheet, MicroFinishing Sheet, Micro finishing Sheet, Micro-finishing Sheet, Film Sheet |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Film Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Finishing, Grinding, Sanding |
| Backing Material | Polyester Film |
| Backing Thickness (Imperial) | 3.0 mil |
| Color Family | Blue |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Light Blue |
| Product Number | 362L |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Metric Gross Weight | 11.8 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.018 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.6625958133806031 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.026014546937815554 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.026014546937815554 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.007086614173228346 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 8.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 10.858 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 11.8 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.018 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Inner - Billing Unit | SH |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 19.716039432078865 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.6620481733411874 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.6503636734453888 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 0.15748031496062992 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 12.51968503937008 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 323.088 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 295.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.4 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 31.8 CM |
| Inner - Item Quantity | 25 |
| Inner - Total Unit Quantity | 25 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Inner - Item Unit | SHTS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 692.5615229183214 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.851998789133071 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.2029093875631105 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.803149606299213 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11349.05 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2654.422 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2360.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 200 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 200 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 606.2712210084134 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 499.47930120605866 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 226.56 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 19200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 19200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


