3M-Matic™ Adjustable Case Sealer 200a, Factory Reconditioned, 2 inTaping, 1/Pallet
| UPC | 00638060533673 |
|---|---|
| 3M ID | 7100222569 |
| Packaging | Pallet |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Dependable Performance Shift After Shift
3M-Matic™ Case Sealer 200a is a sturdy, space-saving unit designed to handle your basic regular slotted container (RSC) sealing needs. With a 16-gauge welded steel frame and epoxy paint finish, it is engineered for shift-after-shift productivity.
Recommended Applications
Seals top and bottom of box in a broad range of uniform carton sizes from 6" to 21.5" wide and 4.75" to 24.5" high and from 5 to 85 pounds
Manually Adjusts for Case Size Flexibility
The 3M-Matic™ Case Sealer 200a features a bottom belt drive and upper and lower 3M™ AccuGlide™ 3 taping heads as well as an alternative outboard mount for the lower tape roll. A height adjustment crank raises or lowers the taping head to adjust to box height and compression rollers position the top flaps of each box for precise sealing. Dual masts include twin lead screws for stop relocation and stronger taping head stability.
The gearmotor provides power to the laced drive belts which run at 100 ft per minute. It can be quickly shut down using the centrally located emergency stop switch. After setup, 3M-Matic™ Case Sealer 200a continues to feed same size boxes at a rate of 40 boxes per minute. To change box configuration, simply readjust height and width to accommodate the new case size.
Taping Heads Achieve Consistent Low Impact Sealing
Designed to apply a "C" clip of 2" Scotch® box sealing tape, the 3M™ AccuGlide™ 3 Taping Heads seal the top and bottom center seams at speeds of up to 40 cases per minute. With a flowing, curvilinear form for low impact and consistent application, 3M™ AccuGlide™ tape heads help protect the boxes while providing greater case throughput.
The 3M™ AccuGlide™ 3 Taping Process
A regular slotted container is placed on the conveyor and pushed onto the drive belts, which convey the box into the taping head. The 3M™ AccuGlide™ 3 Taping Head applies Scotch® pressure sensitive film box sealing tape at the leading end of the box continuing along the center seam to the trailing end. This is called a "C" clip application. The taping head cuts the tape as it is being applied. After the box is securely sealed, it exits the case sealer. Taping heads usually function in pairs to tape two seams of a case. When they tape the top and bottom, taping heads are mounted in an upper and lower configuration. Taping heads can also be mounted for sealing a case lying on its side.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
3M Tapes designed for use with the 3M-Matic™ Case Sealer 200a
Scotch® Box Sealing Tape 353
Scotch® Box Sealing Tape 355
Scotch® Box Sealing Tape 371
Scotch® Box Sealing Tape 373
Scotch® Box Sealing Tape 375
Scotch® Box Sealing Tape 3071
Scotch® Box Sealing Tape 3072
Scotch® Box Sealing Tape 3073
And any of the other Scotch® or Tartan™ Box Sealing Tapes.
Accessories Available for the 3M-Matic™ Case Sealer 200a
3M™ Tape Application Monitor: Detects proper application of tape to a box
3M-Matic™ Casters: Locking/swivel design for easily moving the case sealer from one production area to another
3M-Matic™ Infeed/Exit Conveyor: Allows the cases to be more easily staged and fed into and out of the case sealer
- Seals up to 40 uniform cases per minute
- Quick, easy adjustments allow for a wide range of case heights and widths
- 3M™ AccuGlide™ 3 Taping Heads apply a "C" clip of 2" Scotch® box sealing tape to both top and bottom of cases
- Compression rollers squeeze flaps together to create a tight center seam
- Durable bottom belt drive offers workhorse dependability for cases weighing up to 85 pounds
| 3M ID | 7100222569 |
|---|---|
| Keywords | 3M, 3M-Matic Case Sealer 200a, 3M AccuGlide 3 Taping Head, case sealer, case sealing machine, box sealing, packaging equipment, industrial case sealer, Scotch box sealing tape, commercial case sealer, heavy duty gear motor, bottom belt drive, adjustable side guides, compression rollers, shift productivity, regular slotted containers, RSC sealing, manual adjustments, uniform carton sizes, low impact sealing, industrial adhesives, manufacturing solutions, top and bottom sealing, taping machine, consistent sealing, innovative packaging solutions, reliable case sealer. |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Case Sealers & Accessories > Case Sealers |
| Product Number | 200a |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M-Matic™ |
| Country of Origin | Italy |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 161.775 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 53722.497208773944 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 356.6528246495857 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 342.9973921298544 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 880.354 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 155.581 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 53722.497208773944 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 356.6528246495857 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 342.9973921298544 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 43.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 38.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 32.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 880.354 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 161.775 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 155.581 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 110.49 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 96.52 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 82.55 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | PAL |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 53722.497208773944 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 356.6528246495857 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 342.9973921298544 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 38.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 32.5 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 880.354 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 155.581 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 110.49 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 96.52 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 82.55 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | PALT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |


