3M Marine Vinyl Cleaner and Restorer, 09029, 16.9 fl oz, 6 per case
| UPC | 00051131169043 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000634 |
| Packaging | Bottle |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
09029 3M Marine Vinyl Cleaner
3M™ Marine Vinyl Cleaner and Restorer protects and refreshes the vinyl found in boats. Vinyl in boats is exposed to especially harsh conditions including sun, UV rays, water and extreme temperature ranges. It is a wise investment to protect and renew the vinyl surfaces throughout your boat's interior.
Clean and Restore Vinyl to Preserve its Appearance
3M™ Marine Vinyl Cleaner and Restorer cleans, shines and protects vinyl, rubber and plastic surfaces. It deep cleans dirt and grime, enhances appearance and restores natural sheen to vinyl. This fast-cleaning formula is recommended for keeping vinyl in tip-top shape. Frequent use of this easy-to-use spray will preserve the appearance of vinyl, keeping it looking newer longer. It also freshens boats with a pleasant lemon scent.
- Gives vinyl a protective treatment
- Cleans vinyl to keep it looking new
- Restores natural sheen
- Formulated for tough marine conditions
- Easy-to-apply formula for use on vinyl and leather
| 3M ID | 7000000634 |
|---|---|
| Part number | 16904 |
| Keywords | 16904 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Marine Cleaners |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Type | Polishing |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 9.62519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.4 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.031496063 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.59 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 24.448 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.096 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 93.12943429036464 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.3007273468907776 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.1243575371428756 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.625196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.4 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.031496062992126 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1526.118 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.51 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 24.448 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.096 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.24 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 832.156876912179 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.300404171260642 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.743940600235405 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.078740157480315 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.5984251968503935 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13636.608 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.765 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.059 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.276 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.256 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.193 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93915.54216179298 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 826.7334831932909 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 647.3543635665653 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.539 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 293.635 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 576 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 576 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |


