3M™ Marine Non-Skid Cleaner, 1 L (33.8 fl oz), 6 per case
| UPC | 00051131090637 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045429 |
| Packaging | Bottle |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M developed 3M™ Marine Non-Skid Cleaner specifically for those areas on your boat that are among the hardest to clean. Textures, often located in high traffic areas, create tiny places for dirt to settle. The result: discolored areas on your boat that are very hard to clean with traditional cleaning supplies. This non-skid boat cleaner is formulated to reach deep into these textured areas and eliminate ground-in dirt and stains, leaving bright and clean non-skid surfaces. This marine surface cleaner does not contain waxes or other materials found in many common household cleaners that can become slippery.
3M™ Marine Non-Skid Cleaner is very easy to use. Simply pour a small amount onto the surface, brush it in with a stiff brush and rinse it thoroughly with water. The formula is safe for use on fiberglass, gelcoat, metal and painted surfaces.
Better Science for Better Boating from 3M3M delivers decades of development in cleaning and surface protection including the trusted Scotchgard™ and Scotch-Brite™ brands. 3M™ Marine Non-Skid Cleaner is a terrific example of how 3M applies science to the lives of boating enthusiasts – for cleaner non-skid surfaces and better boating.
- Cleans ground-in dirt and stains in high-friction textured areas common on most boats
- Easy to use – just pour, brush and rinse
- Helps maintain effectiveness of non-skid surfaces
- Contains no waxes that can make surfaces slippery after use
- Safe for use on fiberglass, metal and painted surfaces
| 3M ID | 7000045429 |
|---|---|
| Part number | 9063 |
| Keywords | 9063 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Marine Cleaners |
| Color Family | Multi-color |
| Product Color | Brown Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Type | Liquid |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Metric Gross Weight | 1.07 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 23.622 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.35 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.92 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 99.9567097559392 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.35894620537819 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.193599508739532 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.3 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.299212598425197 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1637.997 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.995 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 23.622 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.35 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.92 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 833.8031754803667 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.500701654218743 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.161597052437191 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.173228346456693 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.582677165354331 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13663.586 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.031 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.97 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.269 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.233 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.218 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93915.54216179298 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1289.704233781534 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1052.9277641949752 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.539 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 477.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |


