3M™ Maintenance Sorbent Roll, Medium Capacity, MCM, 25 in x 150 ft, 1 Roll/Case
This medium capacity maintenance sorbent roll features a light weight design and scrim on two sides to increase strength and help reduce linting. Rolls are easily cut to fit any size area. Use in areas where large spills may occur, or to cover work areas.
Special Price
$79.27
Regular Price
$93.26
| UPC | 50051125858705 |
|---|---|
| 3M ID | 7100064578 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When cleaning up lower volume spills and containing everyday drips and small leaks, medium capacity absorbents are a great choice. They are designed to help you maintain a clean and safe working environment and have added scrim to improve product strength. Our medium capacity sorbents contain at least 50 percent recycled content by weight.
- For use on most non-aggressive liquids.
- Over 50% recycled content
- Great for everyday use!
| 3M ID | 7100064578 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Sorbents |
| Product Number | MCM |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 5.21 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 17180.14892722699 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 11.486083859832123 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 11.243575371428756 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 281532.2 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 5.1 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 17180.14892722699 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.486083859832123 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.243575371428756 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 39.01574803149607 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 281532.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.21 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.1 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 99.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 53.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 53.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 134.48197993277532 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 101.19217834285881 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 45.9 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 9 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 9 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


