3M™ Maintenance Sorbent Production Pad M-PD720GG, High Capacity, 100 Each/Case
This high capacity maintenance sorbent has a scrim on one side to increase strength and help eliminate linting. This conveniently sized pad allows the user to quickly spread sorbent on and in the path of a spill.
Special Price
$138.03
Regular Price
$162.39
| UPC | 50051131071655 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126039 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Used to clean up small spills and wipe down oily tools and equipment. Designed to be placed on machinery to catch leaks at the source. It can also be used on a work surface in anticipation of a spill or as a wipe. Each case sorbs 31.5 gallons and contains 100 pads (each 7.5 inches by 20.5 inches).
- For use on most non-aggressive liquids.
- Twice as thick for extra absorbency.
- Ideal for tight areas, cleaning up small spills, wiping down oily tools & equipment.
- Ideal for use in drip pans.
- Over 50% recycled content
- Highly absorbent, low profile design.
| 3M ID | 7000126039 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Sorbents |
| Product Color | Gray |
| Product Number | M-PD720GG |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.040944882 |
| Base - Customary Width Dimension | 20.7480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 31.8 G |
| Base - Metric Height Dimension | 18.415 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.104 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 52.7 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 6.163398153567961 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.07010699937479108 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.07010699937479108 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 7.25 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.04094488188976378 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 20.748031496062993 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.101 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 31.8 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 18.415 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 0.104 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 52.7 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 7082.224735315613 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.916392553075793 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.0106999374791075 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 20.944881889763778 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.10236220472441 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.023622047244096 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 116056.87 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.498 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.18 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.532 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.536 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.407 M |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 149.91433828571675 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 84.12839924974928 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 38.16 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


