3M™ Maintenance Sorbent Pillows M-30, M-PL715, 177 mm x 380 mm, 16 ea/Case
Maintenance sorbent pillows are designed with a scrim that encases particulate sorbent material. Used in areas where greater capacity than a sorbent pad is desired. Small and lightweight, pillows are tear resistant.
Special Price
$67.20
Regular Price
$79.05
| UPC | 50051138215311 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126020 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
These pillows have a high capacity for holding liquid. Ideal for use in a drip pan, under equipment or at the source of a leak. Each case contains 16 pillows (each 7 inch by 15 inch) which will sorb 0.5 gallons.
- For use on most non-aggressive liquids.
- Pillows are designed with a scrim that encases particulate Sorbent material.
- Pillows are small and light weight.
- Pillows are tear-resistant and feature a high capacity for holding liquid.
- Ideal for placing at the source of a leak.
| 3M ID | 7000126020 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Sorbents |
| Product Color | White |
| Product Number | M-PL715 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 218.563 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 192.53839491930952 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.481848934099134 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3800769400067289 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3155.139 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 172.4 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PCS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3080.6142576852085 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.709565308605169 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.080349191058923 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.818897637795276 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.905511811023622 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 50482.223 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.497 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.758 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.351 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.404 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.356 M |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PCS |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93976.56590588772 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 238.0992431596678 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 164.19367900743129 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.54 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 74.477 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


