3M™ Maintenance Sorbent Mini-Boom M-MB308, 6 Each/Case
Maintenance sorbent mini booms can be placed around the base of equipment to help contain fluids that may leak or spill, preventing spread to adjacent work areas, 2 gallon capacity per 8 foot Mini Boom. 8 feet long by 3 inch diameter
Special Price
$85.16
Regular Price
$100.19
| UPC | 50051138215274 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126019 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- For use on most non-aggressive liquids.
- Available in three lengths.
- Ideal for placing around equipment.
- Helps prevent leaks/spills from spreading to adjacent areas.
- Scrim on the outside of mini-boom identifies the use while containing particulate Sorbent material.
| 3M ID | 7000126019 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Sorbents |
| Product Number | M-MB308 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1005.5 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 876.5621468250811 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.216748046268944 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.957704888201713 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 14364.28 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 888.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PCS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 5259.372880950486 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.300488277613665 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.746229329210278 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.700787401574804 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 24.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 86185.68 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.033 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.328 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 61.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 40.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93183.2572326562 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 229.28075267227268 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 176.19343993815417 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.527 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 79.92 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 90 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 15 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 5 |
Write Your Own Review


