3M™ Maintenance Sorbent Folded M-FL550DD, 127 mm x 15.2 m, 3 Ea/Case
This high capacity perforated maintenance sorbent pad has a lofty design and scrim on one side to increase strength and help reduce linting. Folded sorbent pads are the most versatile format available.
Special Price
$138.13
Regular Price
$162.51
| UPC | 50051131071723 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001951 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
It is dispensed from a carrying/dispenser box in the form of a continuous roll with perforations every 16 inches. Applications range from maintenance to spill response.
- For use on most non-aggressive liquids.
- Four Sorbents in one - use as a boom, pillow, pad, or roll.
- Perforations every 16" allow you to select the length desired.
- Each perforated sheet unfolds to approximately 18" x 16".
| 3M ID | 7000001951 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Sorbents |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Number | M-FL550DD/M-F2001 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1.762 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.383 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 51.12 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 3.884545059697543 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.8726232762689548 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 20.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.875196850393701 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 20.125984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.136 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.303 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 50.8 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 12.383 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 51.12 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 7082.224735315613 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.421742521815347 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.617869828806864 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 20.944881889763778 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.10236220472441 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.023622047244096 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 116056.87 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.088 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.909 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.532 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.536 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.407 M |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 191.8021681008435 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 103.41443794568238 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 46.908 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


